Literatura obyczajowaPolecamy

Uroczysko Magdaleny Kordel – nadzieja u podnóża Sudetów

Bywają takie chwile w życiu, gdy wszystko traci swój urok, a szarość dnia codziennego przytłacza tak bardzo, że nie  da się odeprzeć ją optymizmem i z poczuciem humoru. W takich momentach kilka godzin spędzonych z lekturą, która wręcz kipi wiarą w lepsze jutro, wydaje się najlepszym lekarstwem na najgorszą chandrę. Właśnie taką pomocą może być seria Uroczysko Magdaleny Kordel.

Uroczysko – przepis na nowe życie

Majka ma dość tego, co dzieje się w jej życiu. Każdy kolejny dzień udowadnia jej, że przyciąga wszelkie możliwe nieszczęścia. Życie, do jakiego przywykła, staje się jedynie wspomnieniem. Jej małżeństwo rozpada się z powodu zdrady męża, który nie waha się nawet przez chwilę przed przekreśleniem wielu lat wspólnego życia. Majka jest zmuszona wychowywać samotnie nastoletnią córkę, a to tylko początek problemów. Nad jej głową wisi komornik, który chce odebrać im dom z powodu problemów ze spłatą kredytu.

Jedynym wyjściem jest ucieczka od walących się na głowę problemów i zastanowienie się nad przyszłością. Idealnym miejscem do przemyśleń ma być pensjonat Uroczysko mieszczący się w miejscowości Malownicze u podnóża Sudetów.

Wyjeżdżając, Majka nie wie, jak wiele ten wyjazd zmieni w życiu jej i jej nastoletniej córki, Marysi.

Uroczysko – znany i sprawdzony schemat

Porzucona żona, nastoletnia córka i problemy finansowe to schemat szczególnie często wykorzystywany w kobiecej literaturze obyczajowej, do której należy również cykl Uroczysko. Autorka na pierwszych stronach powieści koncentruje się na przedstawieniu trudnej sytuacji życiowej swej bohaterki, by zdobyć sympatię Czytelniczek i zarazem pomóc im w utożsamieniu się z Majką. Z tego powodu Uroczysko jest wręcz obowiązkową pozycją dla wszystkich tych, którzy muszą odbudować wiarę w poprawę swego losu. Niezależnie od tego, czy jest to zaledwie dwudziestoletnia kobieta, czy staruszka – każda Czytelniczka odnajdzie w Uroczysku nadzieję.

Uroczysko – o problemach z humorem

Każda książka z serii jest lekturą lekką i łatwą w odbiorze. Pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Majka, z kart powieści przebija humor. Zabieg ten nie dziwi – w końcu Uroczysko to cykl, którego głównym zadaniem jest poprawienie nastroju. Jako taki sprawdza się idealnie. Trudno natomiast potraktować serię jako lekturę ambitną czy pouczającą, bowiem wszystkie powieści opierają się na prostym przekazie: nie można tracić nadziei, bo los szybko odmieni się na lepsze.

Dawanie nadziei wydaje się być domeną Magdaleny Kordel. Najlepiej świadczą o tym kolejne edycje akcji „Kto napisze ze mną książkę?”. Pisarka zbiera opowiadania przesłane przez swoje Czytelniczki i wydaje je w formie zbioru opowiadań, co dla niektórych autorek stało się owocnym debiutem na rynku wydawniczym. Dla zainteresowanych karierą pisarza czy pisarki, obserwacja bloga autorki Uroczyska może przynieść wiele korzyści.

Wszystkie książki z serii Uroczysko znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!