W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy Wiesława Myśliwskiego

25 marca Wiesław Myśliwski skończył 90 lat. Z okazji jubileuszu w księgarniach pojawiła się najnowsza książka pisarza. W środku jesteśmy baśnią to zbiór, który można czytać jak swoistą autobiografię jednego z najważniejszych, współczesnych polskich autorów.

W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy Wiesława Myśliwskiego - okładka książki

W środku jesteśmy baśnią Wiesława Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski rzadko udziela wywiadów. Nieczęsto mówi o sobie, dlatego ta książka jest wyjątkowa, bo w całości jest o Myśliwskim właśnie.

W zbiorze znajdziecie wypowiedzi, wystąpienia publiczne i eseje pisarza (w tym ważny: Kres kultury chłopskiej) pełne filozoficznych przemyśleń o ludzkim losie, przemijaniu i pamięci – tak istotnych w twórczości Myśliwskiego.

W środku jesteśmy baśnią to także zapis wywiadów wybranych przez pisarza.

W środku jesteśmy baśnią - zbiór wywiadów, wystąpień Wiesława Myśliwskiego

Mowy i rozmowy o życiu i pisaniu

To wszystko składa się na opowieść nie tylko o procesie twórczym Wiesława Myśliwskiego, ale też o jego życiu. Wraz z tą książką czytelnicy dostają szansę, żeby poznać dzieciństwo i młodość artysty słowa. Dowiedzieć się, jak wyglądały jego pierwsze pisarskie kroki i dlaczego pisarz nie powinien się spieszyć.

Wiesław Myśliwski się nie spieszy.  Pisze powoli, z wielkim kunsztem. Jak napisał w przedmowie do książki Jerzy Ilg:

Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej.

Najnowsza książka dwukrotnego laureata Nagrody Literackiej Nike (za Widnokrąg i Traktat o kuksaniu fasoli) pojawiła się na półkach księgarń 14 marca nakładem Wydawnictwa Znak.

Zbiór wywiadów, wystąpień i esejów Wiesława Myśliwskiego możecie znaleźć w tym miejscu: W środku jesteśmy baśnią.

Sprawdź też: