Zły Leopold Tyrmand

W listopadzie 2017 roku PMPG Polskie Media, Water Color Studio i Matthew Tyrmand podpisali list intencyjny o współpracy przy ekranizacji powieści Leopolda Tyrmanda Zły. Początek zdjęć zaplanowano na 2018 rok.

Twórcy filmu chcą, aby ekranizacja Złego stała się „polskim Batmanem” – kinowym hitem, na jaki zasługuje powieść Leopolda Tyrmanda. Budżet produkcji oszacowano na 20 milionów złotych, co czyni ją jedną z najdroższych w historii naszego filmu.

Klątwa Złego

Water Color Studio już kilka lat temu rozpoczęło pracę nad filmem Zły. Produkcja nie została jednak zrealizowana, przez co mówi się o „klątwie”, która nie pozwala na dokończenie prac.

Wiadomo, że tym razem scenariusz ma być możliwie jak najbliższy powieściowemu pierwowzorowi. Na razie jednak brak jakichkolwiek szczegółów dotyczących obsady czy daty rozpoczęcia zdjęć. Premierę filmu producenci planują na przełom 2019 i 2020 roku.

Zły – panorama powojennej Warszawy 

Książka Zły Leopolda Tyrmanda po raz pierwszy została wydana w 1955 roku i przez lata cieszyła się ogromną popularnością. Głównym bohaterem kryminału jest mężczyzna, który postanawia walczyć w obronie słabszych i dotkniętych przez los mieszkańców zrujnowanej stolicy. Przeciwko sobie ma cały półświatek Warszawy – chuliganów, złodziejaszków i cwaniaków.

Powieść Tyrmanda to nie tylko wciągająca akcja rodem z hollywoodzkich produkcji. To także panorama centrum powojennej Polski oraz sugestywny obraz jej mieszkańców. Współcześnie Zły stanowi ważne, literackie źródło wiedzy o życiu i zwyczajach warszawiaków z początku lat 50. XX wieku.