3 czerwca poznaliśmy autora najlepszego polskiego kryminału, który został wydany w 2022 roku. Nagrodę Wielkiego Kalibru tradycyjnie wręczono podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego. Statuetka powędrowała w ręce Marka Stelara, a nagrodzono jego książkę pt. Krzywda. To kontynuacja serii z aspirantem Przeworskim.

Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru za Krzywdę

Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru za Krzywdę

W centrum fabularnym nagrodzonej książki Marka Stelara jest próba rozwiązania zagadki zabójstwa emerytowanej nauczycielki niemieckiego pochodzenia, Reginy Remus. Początkowo sprawa wydaje się prosta, bo na podłodze mieszkania kobiety, ktoś zapisał krwią nazwisko zabójcy. Na jego winę wskazują też odciski palców znalezione na narzędziu zbrodni. Jednak okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Na miejscu zbrodni śledczy znajdują zdjęcie pracowników MO z 1946 roku. A jakiś czas później na cmentarzu zostają znalezione szczątki więźniów obozu koncentracyjnego. Przeworski, żeby podążyć tym śladem, musi dokopać się do wydarzeń z przeszłości, być może nawet z czasów wojny.

Krzywda to już druga książka Stelara, której bohaterem jest Przeworski. Czytelnicy tę postać mieli okazję poznać w kryminale pt. Skrucha.

Te i inne książki laureata Nagrody Wielkiego Kalibru możecie znaleźć m.in. tutaj: książki Marka Stelara w TaniaKsiazka.pl.

Krzywda Marka Stelara - okładka książki

Pozostałe wyróżnienia

Nie tylko Marek Stelar opuścił Festiwal Kryminału ze statuetką. Tradycyjnie już obok Wielkiego Kalibru jury przyznało też inne wyróżnienia.

  • Nagrodę czytelników dostał Maciej Siembieda za Katharsis, za największą ilość głosów w plebiscycie MFK i Portalu Kryminalnego.
  • Anna Potyra za Pakt dostała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.
  • Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru dostała brytyjska pisarka B.A. Paris.
  • Nagrodę Edytorską Międzynarodowego Festiwalu Kryminału za najlepiej zaprojektowaną książkę wyróżniono Jesień zapomnianych Anny Kańtoch.
  • Mały Kaliber dostało Wydawnictwo Agora dla dzieci.

20 lat Nagrody Wielkiego Kalibru

W tym roku nagrodę za najlepszą, polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną przyznano już po raz 20. Pamiątkowymi statuetkami mogą pochwalić się m.in.: Anna Kańtoch, Zygmunt Miłoszewski, Ryszard Ćwirlej, czy Mariusz Czubaj.

Sprawdź też: