Eventy

Trwa akcja Supermoc książek #TataTeżCzyta

Trwa akcja Supermoc książek #TataTeżCzyta

Jeszcze do 23 czerwca potrwa akcja Fundacji Powszechnego Czytania — Supermoc książek #TataTeżCzyta — promująca czytanie dzieciom przez rodziców i opiekunów, zwłaszcza tatów, wujków, dziadków lub starszych braci.

Trwa akcja Supermoc książek #TataTeżCzyta

Supermoc książek #TataTeżCzyta – Poczytaj mi, tato!

Z badań wynika, że wśród chłopców i mężczyzn jest znacznie mniej czytelników niż wśród dziewczynek i kobiet. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest brak wzorca mężczyzny-czytelnika. To błędne koło: mniej mężczyzn czyta, więc mniej dzieci ma styczność z obrazem czytającego taty, więc mniej chłopców czyta, więc mniej mężczyzn czyta…

Żeby przerwać ten stereotypowy cykl, warto zachęcać do czytania dzieciom. Nie tylko przez mamy, ale też przez tatusiów, dziadków, wujków, czy braci. Budowanie dobrych czytelniczych wzorców to jedna z zalet czytania dzieciom. Przecież jest ich znacznie więcej!

Dlaczego warto czytać dziecku i czytać z dzieckiem?

W zależności od wieku dziecka wspólne czytanie wpływa na inne strefy jego rozwoju. Na samym początku, u około półrocznych dzieci, książeczki pomagają skupić wzrok malucha na konkretnych ilustracjach. Wspólne oglądanie ilustracji w książeczkach dla maluchów to także budowanie bliskości.

Z kolei wspólne czytanie z dzieckiem 2-3-letnim to z jednej strony wpływanie na rozwój mowy, nauka o świecie, a z drugiej — zdrowe budowanie sfery emocjonalnej.

Warto czytać nie tylko z maluchem, ale też z większym dzieckiem, nawet 13-letnim. U starszych dzieci książki pomagają budować samoświadomość.

Na stronie Fundacji Powszechnego Czytania znajdziecie do pobrania darmowy e-book poświęcony akcji. Warto do niego zajrzeć, żeby poznać więcej zalet czytania dziecku.

Do akcji włączyła się m.in. księgarnia TaniaKsiazka.pl, w której możecie kupić książki polecane przez wydawców do wspólnego czytania z dzieckiem.

Trwa akcja Supermoc książek #TataTeżCzyta