Zmarł Clive Cussler. Autor bestsellerów miał 89 lat

24 lutego zmarł Clive Cussler. Był nie tylko autorem bestsellerów, ale też podróżnikiem. Cussler śledził i badał morskie katastrofy, przyczynił się do odnalezienia ponad 60 zaginionych wraków. Przez przeszło 40 lat pisał powieści przygodowo-sensacyjne, które przetłumaczono na ponad 60 języków i wydano w ponad 100 krajach.

Zmarł Clive Cussler. Autor bestsellerów miał 89 lat

Zmarł Clive Cussler – pisarz i poszukiwacz przygód

O śmierci pisarza poinformowała jego żona na Facebooku.

Z ciężkim sercem dzielę się z Wami smutną wiadomością dotyczącą mojego męża. Clive odszedł w poniedziałek. To był przywilej i zaszczyt dzielić z nim życie. Chcę podziękować Wam, jego fanom i przyjaciołom za wsparcie, za wszystkie dobre chwile i przygody, którymi się z nim dzieliliście. Był najmilszym i najłagodniejszym człowiekiem, jakiego znałam. Zawsze go kochałam i zawsze będę. Wiem, że jego przygody się jeszcze nie skończyły.

Link do postu – tutaj.

Najsłynniejszym cyklem Clive’a Cusslera jest seria z Dirkiem Pittem. Ten bohater to poszukiwacz przygód, swoiste połączenie Indiany Jonesa i Jamesa Bonda. Czy wiecie, Pitt otrzymał imię po synu autora, który w ostatnich latach był także współautorem powieść z serii.

Sahara to powieść z tej serii, która została w 2005 roku zekranizowana. W główną rolę wcielili się Matthew McConaughey, a partnerowała mu Penélope Cruz. Dużo wcześniej, w 1980 roku, na wielkich pojawiła się adaptacja innej powieści z tego cyklu – Wydobyć Titanica. Tu w Pitta wcielił się Richard Jordan.

Obok powieści z Pittem w pisarskim dorobku Cusslera są też inne serie: Z archiwów NUMA, Z archiwów Oregona, Opowieści o Isaacy Bellu, Sam i Remi Fargo. Był też autorem książek dla dzieci oraz reportaży.

Pisarz często sięgał po morską tematykę. Szacunek do morza i mnogość jego tajemnic to leitmotiv jego powieści. Ten temat był również pasją jego pozaliterackiego życia. Clive Cussler założył Narodową Agencję Badań Podwodnych. Do jej zadań należy badanie morza i poszukiwanie zaginionych wraków.  Zatem Cussler nie tylko pisał o przygodach, ale też ich niejednokrotnie podczas swoich poszukiwań ich doświadczał.

Cussler zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Cytując żonę autora – jego przygody się jeszcze nie skończyły. A my jako czytelnicy możemy przeżywać te z nich, które wykreował na kartach swoich powieści. Książki Clive’a Cusslera możecie znaleźć w tym miejscu.