Komiks

Zmarł Stan Lee. Był ikoną amerykańskiego komiksu

Zmarł Stan Lee. Był ikoną amerykańskiego komiksu

Spider-Man, Hulk, Thor, Doctor Strange, Czarna Pantera, Daredevil, X-Meni… To tylko część z bohaterów, których wykreował Stan Lee. Wybitny scenarzysta i producent komisowy Marvel Comics zmarł wczoraj, 12 listopada w Los Angeles. Miał 95 lat.

Zmarł Stan Lee

Zmarł Stan Lee. Był ikoną amerykańskiego komiksu

Stan Lee; źródło: Wikimedia Commons

Stan Lee, a właściwie Stanley Martin Lieber urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. To dzięki niemu Marvel Comics z małego lokalnego wydawnictwa zmieniło się w jednego z największych wydawców komiksów na świecie. Jednak zanim to się stało, młody syn żydowskich imigrantów z Rumunii marzył o karierze wielkiego pisarza. Nawet nie przypuszczał, że zawodowo zajmie się komiksami.

Każdy jakoś zaczyna, a Stan Lee zaczynał jako nastolatek od pisania nekrologów. Niedługo później dzięki pomocy wuja został pomocnikiem w wydawnictwie Timely Comics, protoplasty Marvel Comics. To właśnie wtedy przyjął pseudonim, bo pod prawdziwym nazwiskiem miał zamiar pisać „prawdziwą literaturę”. Początkowo pisał dialogi i bardzo dobrze mu to szło, toteż szybko awansował na stanowisko redaktora.

Stan Lee był już o krok od decyzji o porzuceniu wydawnictwa, jednak jego szef namówił go do stworzenia drużyny superbohaterów. To podobno jego żona namówiła go do tego, żeby stworzył postacie zaangażowane w aktualne problemy świata i żeby umieścił je w realnej rzeczywistości. Dzięki temu powstali herosi, którzy byli bliżsi Czytelnikom i z którymi łatwiej można się było utożsamić. Każdy z nich miał wady i zwykłe ludzkie problemy. Właśnie za to miliony czytelników pokochały te opowieści, toteż komiksy Stana Lee odniosły wielki sukces, a on sam stał się ikoną gatunku.

Jednak mimo wielkiej popularności Stana Lee najbardziej interesował sam proces twórczy, dlatego nie mógł się odnaleźć na stanowisku prezesa Marvel Comics i szybko je porzucił.

Stan Lee. Człowiek-Marvel

Zmarł Stan Lee. Dowiedz się o nim więcej >>Już jutro, 14 listopada, swoją premierę będzie miała biografia Stan Lee. Człowiek-Marvel. Jej autor, Bob Batchelor, opisuje nie tylko życie najpopularniejszego twórcy komiksowego, ale próbuje określić wpływ komiksu na literaturę popularną. Tę książkę znajdziecie tutaj.

Stan Lee był niezaprzeczalną ikoną amerykańskiego komiksu. To człowiek, który odmienił oblicze amerykańskiej popkultury. Także jego odejście jest wielką stratą.