PolecamyReportaże

Zostawić Islandię – książka Huberta Klimko-Dobrzaneckiego

Zostawić IslandięZostawić Islandię to książka autorstwa Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Któż z nas nie chciałby poznać bliżej tej przepięknej, dzikiej wyspy znajdującej się na północy Europy? Zewsząd otacza nas mistyczny niemal obraz tego miejsca. I to nie bez przyczyny. Islandia to kraj wulkanów, gigantów i lodowatego chłodu. Jest to jedno z miejsc, które od lat urzeka i fascynuje wielu podróżników. A chociaż wiemy już o tej wyspie nieco więcej, niż kiedyś, wciąż można uznać, że jest to teren mało znany. Bezbrzeżne pola lawy, gejzery, niezwykłe formacje skalne czy bezleśne obszary to tylko namiastka dzikiej i pierwotnej natury, którą tam znajdziemy.

Zostawić Islandię – kilka słów

Autor, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, w Islandii spędził wiele lat. Dotarł tam pchany przez swoją ciekawość i fascynację tym miejscem. Ale w owej podróży nie przyświecały mu turystyczne cele. Pisarz podjął tam studia, a następnie poszukiwał pracy. Udało mu się załapać, m. in. do opieki nad starszymi osobami w domu spokojnej starości. Podczas pobytu tam zawarł wiele przyjaźni i poszerzał znajomości. Dzięki temu, że Hubert zamieszkiwał Islandię, czytelnik ma okazję poznać tę krainę z nieco innej perspektywy. To nie tylko wyprawa przez malownicze krajobrazy tych terenów. To przede wszystkim poznanie wyspy i jej funkcjonowania „od środka”. Takie sprawozdanie odsłania przed nami wiele rzeczy, które nie są dostrzegalne dla przygodnych turystów i postronnych obserwatorów. Autor przybliża obyczaje Islandczyków, ich charakter oraz życie codzienne. A wszystko to dopełniają liczne fotografie, które pozwolą nie tylko wyobrazić sobie dane miejsce, ale również zobaczyć je.

Serdecznie polecamy książkę Zostawić Islandię wszystkim miłośnikom przepięknych krajobrazów oraz tym, którzy chcieliby odkryć nieco więcej, niż dzika przyroda Islandii.