Zrównanie VAT na książki. eBooki będą tańsze!
W facebookowych grupach zrzeszających miłośników czytania, co jakiś czas podejmowany jest wątek wysokiej ceny eBooków w Polsce. Ich członkowie debatują nad tym, że skoro koszt wyprodukowania jednego egzemplarza tradycyjnej, papierowej książki jest wyższy niż jej elektronicznej wersji, to dlaczego ich ceny są porównywalne? Już wiadomo, że wkrótce to się zmieni na lepsze.
Skąd tak wysokie ceny eBooków?
Wysokie ceny książek elektronicznych wynikają głównie z wysokiego podatku VAT, który każdy kupujący musi zapłacić za swój książkowy plik. Ta stawka w Polsce to aż 23%, przy czym przy zakupie książki papierowej lub audiobooka płacimy tylko 5% podatku. Ta bardzo duża różnica wynika stąd, że do tej pory udostępnienie pliku z książką elektroniczną było rozpatrywane w kategoriach świadczenia usługi, a nie sprzedaży egzemplarza książki.
O tym, że trwają prace nad zmianą europejskiej dyrektywy o VAT na książki w wersji elektronicznej, mówiło się już od dawna. Agata pisała o tym w swoim artykule już w czerwcu 2017 roku:
Zrównanie VAT na książki. eBooki będą tańsze!
Dziś już wiadomo, że ten przełom stał się faktem.
2 października Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), w której skład wchodzą wszyscy ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, przyjęła dyrektywę o zrównaniu stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe. I nie chodzi tylko o książki, ale też o gazety, czasopisma i publikacje badawczo-naukowe.
Rada stwierdziła, że w ten sposób zwiększy się dostępność legalnych publikacji elektronicznych, tym samym ograniczy piractwo internetowe. Zatem zrównanie stawek VAT prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na rynek książki w państwach członkowskich.
Minister finansów o nowej stawce VAT na eBooki w Polsce
Pytaniem jest, od kiedy ta dyrektywa będzie obowiązywała w Polsce.
Minister finansów prof. Teresa Czerwińska po zakończeniu posiedzenia powiedziała prasie, że uważa zrównanie podatków na książki elektroniczne i papierowe za niezwykle ważne. Zatem będzie starać się o szybkie wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce. Tym samym prognozuje, że powinno być to możliwe już na początku 2019 roku.
Mnie bardzo cieszy fakt, że dzięki tej decyzji pośrednio e-książka stała się równa książce papierowej. Przecież obie mają ten sam cel – zaskoczyć Czytelnika historią, którą zawierają. Zrównanie podatku VAT książek tradycyjnych i elektronicznych, to bardzo dobra wiadomość.
Wolicie książki tradycyjne, czy elektroniczne?