Zygmunt Miłoszewski zwycięzcą Paszportów POLITYKI
We wtorek, 13 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie zostały rozdane Paszporty POLITYKI – nagrody przyznawane dla młodych zdolnych twórców, którzy zmieniają oblicze polskiej kultury.
W kategorii „literatura” zwyciężył Zygmunt Miłoszewski „za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych”.Kapituła wyróżniła Miłoszewskiego przede wszystkim za wydany w 2014 „Gniew”, który stanowi zakończenie trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim.
Zygmunt Miłoszewski zadebiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”. Jest również autorem „Domofonu” (2005), książki dla dzieci „Góry Żmijowe” (2006), „Uwikłania” (2006), „Ziarna prawdy”(2011 – nominacja do Paszportu POLITYKI) oraz „Bezcennego”(2013).
Nagrody w 22. edycji konkursu zostały przyznane w sześciu kategoriach: film (Jan Komasa), teatr (Radosław Rychcik), sztuki wizualne (Jakub Woynarowski), muzyka poważna (Kwadrofonik), muzyka popularna (Pablopavo), literatura. W zbiorczym podsumowaniu tegorocznych Paszportów, na stronie tygodnika Bartek Chaciński pisze:
Wiele osób marzy o twardych podziałach na kulturę wyższą i niższą. Ale na pewno nie artyści. Ci problem niższości i wyższości już dawno rozwiązali, wiedząc o tym, że bez odrobiny wysokich artystycznych ambicji kultura staje się pusta, a bez umiejętności posługiwania się dzisiejszym językiem popkultury – martwa. W szczególności rozwiązali ten problem nasi tegoroczni laureaci, proponując kulturę żywą i pełną.