Trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja
Ryszard Ćwirlej jest polskim pisarzem i dziennikarzem telewizyjnym. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował między innymi w TVP Katowice, TVP Poznań, a także w Radiu Merkury. Krytycy literaccy określili go twórcą nowego gatunku literackiego – kryminału neomilicyjnego. Ćwirlej jest autorem kilkunastu powieści kryminalnych, które w większości wchodzą w skład dwóch cykli: Antoni Fischer oraz Milicjanci z Poznania. Spośród nich wybraliśmy, naszym zdaniem, trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja. Oto one:
1. Trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja: Tylko umarli wiedzą
Tylko umarli wiedzą to drugi tom cyklu o przygodach Antoniego Fischera. Tłem historii, która rozgrywa się w powieści, są wydarzenia z pierwszej połowy XX wieku. Coraz bardziej radykalne społeczeństwo niemieckie z niecierpliwością czeka na zbliżające się wybory do Reichstagu, a Europa pogrąża się w kryzysie ekonomicznym. Mamy rok 1932. Kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, urzędujący w Schneidemühl wpada w poważne tarapaty. W mieście zamordowano znanego działacza komunistycznego. Aschmutat musi jak najszybciej rozwiązać zagadkę śmierci, aby zdążyć przed przyjazdem do miasta Adolfa Hitlera – kandydata do urzędu kanclerza.
Tym razem Fischer będzie pomagał swojemu koledze rozwikłać niezwykle skomplikowaną zagadkę morderstwa. Ponadto oficer polskiego wywiadu – major Jażdżewski powierza mu misję, która będzie wymagała od niego nie lada skupienia i zaangażowania. Powodzenie misji będzie miało ogromny wpływ na dalsze losy polityki zagranicznej i całej Rzeczypospolitej.
Tylko umarli wiedzą to świetne połączenie kryminału z powieścią szpiegowską. W roli głównej Antonii Fischer – policjant, który wyjątkowo poważnie i rzetelnie podchodzi do swoich obowiązków. To książka w stylu retro łącząca wydarzenia związane z wizytą Hitlera w Pile w 1932 oraz fikcję literacką. Wprowadzenie wątku historycznego z całą pewnością uatrakcyjniło fabułę. Jeśli pierwsza część nie do końca przypadła Wam do gustu, to po lekturze Tylko umarli wiedzą będziecie mile zaskoczeni!
2. Trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja: Mocne uderzenie
Mocne uderzenie to czwarta z kolei część cyklu o milicjantach z Poznania, opisującego ostatnie lata PRL-u. Jest rok 1988 i potężna władza Służb Bezpieczeństwa powoli podupada. Festiwal w Jarocinie dobiega końca, a młodzi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej po cywilu wtapiają się w tłum i nadzorują teren. Wszystko wygląda normalnie poza jednym miejscem. Przy jednym z namiotów zebrała się spora grupka gapiów. Jak szybko się okazuje wewnątrz znaleziono ciało martwej nastoletniej dziewczyny.
Po kilku godzinach przybywa Teodor Olkiewicz ze swoim zespołem. Rozpoczyna się śledztwo uważne obserwowane przez esbeków. Milicjanci ustalają, że dziewczyna przed śmiercią była kilkukrotnie zgwałcona, a narzędziem, jakim dokonano zabójstwa był tępy przedmiot. Śledztwo trwa, jednak funkcjonariusze jeszcze nie wiedzą, że na festiwal do Jarocina przybył Charon – mężczyzna opętany wizją naprawy świata, nienawidzący ludzi słabych.
Ponadto w Poznaniu cinkciarz Tunio Ząbek zostaje zaatakowany i traci dzienny utarg. Jego szef – Gruby Rychu jest z tego powodu bardzo niezadowolony i rozpoczyna własne dochodzenie.
Kolejna powieść Ćwirleja rozpoczyna się od naprawdę mocnego uderzenia. A uderzenia w tej części są dwa. Autor podaje na tacy Czytelnikowi niesamowity klimat PRL-u, świetnie zarysowaną zbrodnię i intrygującą zagadkę. A to wszystko z ogromną dawką humoru, dzięki której na pewno nie będziecie się nudzić!
3. Trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja: Śliski interes
Śliski interes to kolejna część cyklu Milicjanci z Poznania – tom siódmy. Mamy rok 1983. Jest zima i wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W zaspie śnieżnej odnalezione zostają zwłoki. Szybko okazuje się, że ciało zostało wykradzione z grobu na jednym z cmentarzy w Poznaniu. Wbrew swojej woli i zupełnie przypadkowo Teodor Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu zostanie oficerem prowadzącym śledztwo. Czy w mieście zaczął grasować nekrofil?
Z drugiej strony mamy kolegę Olkiewicza – podporucznika Mirosława Brodziaka. Za sprawą swoich kontaktów w świecie przestępczym dowiaduje się, że jego przyjacielowi z dzieciństwa – Rychowi Grubińskiemu, który zajmuje się nielegalnym obrotem walut grozi ogromne niebezpieczeństwo. W tej chwili zaczyna się wyścig z czasem. Brodziak musi jak najszybciej ostrzec dawnego przyjaciela, wiedząc jednocześnie, że bandyci z konkurencyjnej grupy cinkciarzy depczą mu po piętach.
Ryszard Ćwirlej po raz kolejny oddaje specyficzny klimat PRL-u. Niektóre sytuacje wyraźnie są przerysowane, jednak to wszystko składa się na lekko pastiszowy styl, jaki autor skrupulatnie realizuje w swoich powieściach. Znajdziemy w tej części wszystko to, co było najlepsze w jej poprzedniczkach: sporą dawkę humoru, strzelaniny, pościgi, kryminalną intrygę i niezwykle wnikliwe spojrzenie w realia PRL-u.
Jeśli znajcie twórczość Ryszarda Ćwirleja to wiecie, że to jeden z lepszych twórców polskich kryminałów. Niesamowity klimat Poznania w czasach PRL-u i momentami prześmiewczy ton powieści jedynie dodają im bardzo specyficznego i niepowtarzalnego charakteru. Powyższe książki to jedynie nasze propozycje trzech najlepszych powieści Ryszarda Ćwirleja. A czy Wy macie swoje ulubione pozycje tego autora?
W tym roku swoją premierę miała kolejna książka Ćwirleja o niezwykle przewrotnym tytule Milczenie jest srebrem. Dużo ciekawych informacji o tej powieści znajdziecie tutaj! Zarówno sam artykuł, jak i książkę serdecznie Wam polecamy! Tak samo, jak i pozostałe książki Ryszarda Ćwirleja, które znajdziecie na TaniaKsiazka.pl!