Na początku była książka – ekranizacje książek w zestawieniu
Przemysł kinematograficzny jest w pełni rozkwitu. Co rusz powstają nowe filmy i seriale, które biją się ze sobą o laur tego najchętniej oglądanego przez widzów. Scenariusze wielu z tych odmienianych przez wszystkie przypadki produkcji powstało na podstawie książek. Jednak oglądając je, nie zawsze o tym wiemy. Przecież nikt nie jest w stanie przeczytać wszystkich lektur świata (jakie by to było cudowne, móc to zrobić!), by przy zapowiedzi kolejnego filmu obwieścić rodzinie i znajomym: „Ha! Pierwsza była książka!…”. A po seansie dodać nieśmiertelne podsumowanie: „Książka była lepsza!”. Zobacz, m.in. które z topowych superprodukcji to w rzeczywistości adaptacje dzieł pisarzy. Przed Tobą uwielbiane ekranizacje książek.
Ekranizacje książek – zestawienie
Gambit Królowej, Walter Tevis
Oglądałeś na Netflixie serial Gambit Królowej? Jeśli nie, jestem przekonana o tym, że przynajmniej raz ktoś zadał Ci to pytanie. Obecnie to jeden z najgorętszych tytułów i trzeba przyznać, że zasłużenie zbiera pochlebne opinie. Warto zaznaczyć, że ukochana przez tłumy rudowłosa szachistka Beth Harmon ma swój literacki pierwowzór stworzony przez nieżyjącego już amerykańskiego pisarza Waltera Tevisa.
W książce Gambit Królowej Beth poznajemy w chwili, gdy w wieku ośmiu lat trafia do sierocińca. W tym miejscu po pewnym czasie dziewczynka odkrywa swoje dwie największe miłości: środki odurzające i fascynującą grę w szachy. Szachów uczy ją na pierwszy rzut oka antypatyczny woźny, który szybko dostrzega jej niebywały talent. Mężczyzna poświęca Beth bardzo dużo uwagi, by ta mogła rozwinąć się w królewskiej grze. Godzinami siedzą w piwnicy, rozgrywając kolejne partie. W końcu woźny postanawia przedstawić młodą szachistkę profesjonalistom, w ten sposób dając początek jej niesamowitej karierze.
Gdy dziewczynka trafia do rodziny adopcyjnej, nadal jej wiernymi przyjaciółmi pozostają szachy i tabletki. Wspina się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, deklasując męskich przeciwników. Jednocześnie zmaga się ze swoją skłonnością do autodestrukcji, samotnością i zagubieniem.
Gambit Królowej Waltera Tevisa zamówisz w tym miejscu.
Dom z papieru. Dziennik Profesora, Ivan Tapia Montse Linde
Dom z papieru to hiszpański serial sensacyjny z 2017 roku, początkowo transmitowany na hiszpańskim kanale Antena 3. Nie cieszył się jednak wtedy zbytnią popularnością. Dopiero gdy serial przejęła platforma Netflix, miliony fanów na całym świecie oszalały na jego punkcie. Skoro czytasz ten artykuł, domyślasz się zapewne, że i ta produkcja również jest ekranizacją książki. Historia zrodziła się w głowie dwóch hiszpańskich pisarzy Ivana Tapii i Montse Lindego. Ich współpraca zaowocowała wydaniem powieści Dom z papieru. Dziennik Profesora.
Mózg największego napadu w dziejach Hiszpanii, Sergio Marquin (w rolę wcielił się Álvaro Morte) znany pod pseudonimem Profesor, będąc dzieckiem wiele miesięcy przebywał w szpitalu Świętego Jana Bożego w San Sebastián. Poznał tam Jera Lamarkę, z którym połączyła go przyjaźń. Chłopcy opiekowali się sobą wzajemnie. Gdy Jero przeżywał ciężkie chwile, błyskotliwy Sergio, wymyślał gry, by zająć umysł przyjaciela. Gdy z kolei oczy Sergia zasnuwała mgła, Jero pokazywał mu, jak składać figurki origami.
Od napadu na Mennicę Narodową minął już jakiś. Dorosły już Jero sprzątać warsztat motocyklowy, który musi zamknąć, gdy nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę. W środku znajduje się list bez podpisu, notes, zamknięta na kłódkę blaszana puszka, zdjęcie maski Dalego i czerwony ptaszek z papieru. Mężczyzna nie ma wątpliwości, że to wiadomość od Sergio, który schował dla niego część łupu. Pieniądze pomogą mu utrzymać warsztat. Musi tylko odczytać ślady, które do niego prowadzą do skradzionych pieniędzy.
Egzemplarz książki Dom z papieru. Dziennik Profesora czeka na Ciebie pod tym linkiem.
Od nowa, Jean Hanff-Korelitz
Jedną z ciekawszych ekranizacji książek jest emitowany obecnie na kanale HBO serial Od nowa. Nicole Kidman i Hugh Grat to wystarczająca rekomendacja, by spędzić przy tej produkcji kilka wieczorów. Innym powodem ku temu powinien być również fakt, że serial ten jest adaptacją świetnej powieści Jean Haniff Korelitz wydanej pierwotnie pod tytułem Nie chciałaś wiedzieć.
Kidman wciela się w rolę Grace Frasier, która jest terapeutkę, oczekującą wydania swojej książki o czynnikach wpływających na dobór partnera. Ma kochającego męża, Jonathana, który jest szanowanym onkologiem dziecięcym i nastoletniego syna Henriego, który chodzi do jednej z elitarnych szkół w Nowym Jorku. Rodzina wiedzie spokojne, przyjemne życie. Sielanka jednak się kończy, gdy mąż Grace zostaje oskarżony o morderstwo. Grace zaczyna odkrywać, że fundamentem jej małżeństwa było kłamstwo. Jej partner bowiem okazuje się być innym człowiekiem, niż ten, za którego wyszła.
Oglądasz serial Od nowa? Nie zapomnij przeczytać książki Jean Haniff Korelitz. Możesz ją zamówić tutaj.
Rebeka, Daphne Du Maurier
Zastanawiasz się, które jeszcze z Twoich ulubionych obecnie seriali to tak naprawdę ekranizacje książek? A oglądasz Rebekę na Netflixie z Lily James, Armiem Hammerem i Kristin Scott Thomas? Książka była pierwsza! 😉 Serial jest ekranizacją powieści o tym samym tytule autorstwa Daphne Du Maurier. Mało tego, została ona wyróżniona nagrodą National Book Award w 1938 roku! Historia ta inspirowała Alfreda Hitchcocka i Setphena Kinga, gdzie ten drugi przyznaje, że to jedna z najważniejszych książek w jego życiu.
Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje Maxima de Wintera, zamożnego wdowca. Para zakochuje się w sobie do szaleństwa i po upływie dość krótkiego postanawia się pobrać. Jednak szczęśliwe małżeńskie chwile nie trwają długo. Gdy zakochani przyjeżdżają do rodzinnej posiadłości Maxima, Manderley, czar pryska. W tym miejscu w mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa Pani de Winter powoli odkrywa, że w ogóle go nie zna. Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, w której wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki. Kobieta zginęła rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach, właśnie tutaj. Nowa Pani de Winter postanawia zbadać, kim była jej doskonała poprzedniczka. I odkryć tajemnicę jej strasznego losu, który spotkał ją w tej posiadłości.
Jeśli Alfred Hitchcock i Setphen King polecają, nie można dłużej czekać. Koniecznie trzeba przeczytać Rebekę. Książką czeka na odkrycie w tym miejscu.
Szadź, Igor Brejdygant
A teraz jedna z ekranizacji książek z naszej rodzimej telewizji. TVN emituje obecnie serial Szadź, ściągając przed telewizory sporą grupę widzów. Jesteś jednym z fanów Aleksandry Popławskiej wcielającej się w rolę podkomisarz Agnieszkę Polkowską oraz Macieja Stuhra vel Piotra Wolnickiego? Porównaj obraz z książką Szadź Igora Brejdyganta. W obu przypadkach kobiety drżą przed okrutnym mordercą i dochodzi do starcia dwóch niezwykle inteligentnych i tajemniczych bohaterów, a od ich pojedynku zależy życie kolejnej ofiary. Ciekawe czy po finałowym odcinku sezonu i skończonej lekturze wybrzmią w Twoich ustach słowa „Książka była lepsza”.
To zaledwie kropla w morzu filmowych adaptacji. Ekranizacje książek zalewają przyjemną falą platformy streamingowe, sale kinowe i odbiorniki telewizyjne. Jest ich tam więcej, niż zdajesz sobie sprawę! W tym miejscu znajdziesz powieści, które były pierwowzorami wielu produkcji filmowych. Ciekawe, ile razy zdziwisz się, przeglądając tę listę.
Powiązane artykuły: