EventyPolecamy

Książka za drzewo – ogólnopolska akcja ekologiczna

Książka za drzewo - ogólnopolska akcja ekologiczna książka za drzewo

Pamiętasz akcję Książka za worek śmieci? Szerzej pisałam o niej w tym miejscu. Teraz zachęcam Cię do wzięcia uziału w kolejnym wydarzeniu – Książka za drzewo, organizaowanym przez Fundację Ekologiczną Arka. Zasady są bardzo proste: zasadź drzewo, a wzamian otrzymasz książkę! Brzmi świetnie, nie? Poznaj zatem szczegóły tego przedsięwzięcia.

Książka za drzewo Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. https://www.facebook.com/fundacjaarka

Książka za drzewo

Jak połączyć troskę o środowisko z promowaniem czytelnictwa? Odpowiedzi na to pytanie udziela Fundacja Ekologiczna ARKA, która chcąc zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych, organizuje ogólnopolską akcję ekologiczną Książka za drzewo. To inicjatywa, która ma na celu zachęcić nas wszystkich do masowego sadzenia drzew. Nie ma w tym nic trudnego, a każdy kto dołączy do akcji i to drzewo posadzi, w prezencie dostanie książkę. Lektury zostały wcześniej pozyskane na specjalnych zbiórkach w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że akcja ta wpisuje się w cele Zielonego Europejskiego Ładu. Według jego założeń do 2030 roku na terenie naszego kraju planuje się posadzenie aż 3 miliardów drzew!

Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Owczarz, będący jednocześnie prezesem Fundacji Ekologicznej Arka. Jak twierdzi:

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę. (…) Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę 'zero waste’ oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady.

Jak to działa? 

Jeśli chcesz wziąć udział w akcji, na stronie ksiazkazadrzewo.pl musisz wpisać posadzone drzewo (lub drzewa). Znajduje się tam interaktywna mapa Polski, na której zobaczysz, gdzie dokładnie znajdzie się Twoje nowe drzewko. Za myślenie o przyszłości, za pochylenie się nad losem ludzkości i całej Ziemi – dostaniesz książkę. To publikacje z drugiej ręki, które pochodzą od osób, które wcześniej na ten cel przekazały perełki ze swoich domowych biblioteczek. Uruchomiono nawet system wyboru i rezerwacji lektur, zatem możesz wybrać sobie tytuł, który Cię interesuje.

Warto wziąć udział w tym ekologicznym projekcie, ponieważ ostatnie badania przeprowadzone w Finlandii mówią o tym, że każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania aż  6-7 kg CO2. Natomiast wszystkie lasy na naszej planecie zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.

Jeśli po zasadzeniu drzewka zechcesz poczytać o przyrodzie, zajrzyj w to miejsce.

Czytaj także: