Totalnie nie nostalgia – taki tytuł nosi autobiografia Wandy Hagedorn. Jest to właściwie opowieść o kobietach, które mają odwagę walczyć o swoją przestrzeń. Zarówno w społeczeństwie, jak i w rodzinie. Całość przedstawiona jest w niecodziennej odsłonie. Zaintrygowani? Koniecznie czytajcie dalej!

Komiksowa autobiografia Wandy Hagedorn

Zgadza się, całość zamknięta jest w komiksowej koncepcji. Za znakomite rysunki odpowiedzialny jest Jacek Frąś, ceniony i doświadczony artysta. Całość dopełnia świetnie napisany scenariusz. Dzięki temu odbiorca styka się z niezwykle dynamiczną i żywą historią, zamkniętą w komiksowym zeszycie. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji obcować z takim tworem, to gorąco polecamy sięgnąć po ten tytuł.

Wanda Hagedorn opisuje swoje życie, którego akcja rozgrywała się w większości, w czasach komunistycznych. Kim jest? W 1986 roku wyemigrowała wraz z mężem i dziećmi do Australii. Ostatnie dziesięć lat spędziła na pracy w organizacjach pozarządowych, gdzie koordynowała projekty na temat gender i zapobiegania przemocy przeciw kobietom. Czytelnikom serwuje historię dorastania w rodzinie z (polskiego) piekła rodem. To swego rodzaju feministyczny dziennik. Dramat bohaterki rozgrywa się między matką cierpiętnicą i ojcem tyranem, pomiędzy którymi musi przetrwać ona i jej trzy siostry.

Totalnie nie nostalgia to błyskotliwa i iskrząca ciętym dowcipem powieść graficzna. Dzięki wprawnej kresce Frąsia czytelnik ma możliwość ujrzeć dwa oblicza PRL-u. Pierwsze to kraina dzieciństwa, ciepła i radosna. Drugie zaś obfituje w przerażenie i upokorzenie. Tutaj sąsiadują ze sobą dziecięce wygłupy, wata cukrowa oraz poważne lektury i cierpienie, którego nie powinna zaznać żadna dziewczynka.

Książkę znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!