Bal szalonych kobiet - zapowiedź Bal szalonych kobiet

Już 29 września polską premierę będzie miała wielokrotnie nagradzana powieść francuskiej pisarki Victorii Mas. Bal szalonych kobiet to porywająca historia wyśmienicie odzwierciedlająca realia dziewiętnastowiecznego Paryża, a tym samym obnażająca trudną sytuację kobiet, którym przyszło żyć w tak nieprzyjaznych im czasach. Czasach, w których ich los był zależny od mężczyzn.

Bal szalonych kobiet Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Bal szalonych kobiet

Bal szalonych kobiet autorstwa Victorii Mas we Francji zyskał miano bestsellera, i chociaż opisuje rzeczywistość francuskich kobiet żyjących w Paryżu w XIX wieku, na pewno przypadnie do gustu Polkom w 2021 roku. Autorka przenosi czytelnika do szpitala Salpêtrière, specjalizującego się w leczeniu obłąkanych kobiet. Miejsce to uznawane jest przez nie za przedsionek piekła. Dlaczego? Ponieważ kobiety tu są zamknięte, odcięte od świata i zabrania im się kontaktu z bliskimi. Ponadto diagnozy stawiają jedynie mężczyźni, przeprowadzając na kobietach eksperymenty medyczne, pod przykrywką szukania nowych metod leczenia. Po korytarza niosą się wrzaski, kobiety wpadają w histerię.

Miejsce to poznajemy w chwili, gdy szanowany notariusz pan Cléry postanawia umieścić w szpitalu swoją córkę. Eugénie wydaje się być całkowicie zdrowa. Posiada jednak jedną, niemieszczącą się w normach przypadłość. Widzi duchy zmarłych i słyszy ich głosy. Dziewczynie wystarczy zaledwie kilka dni w tym przerażającym miejscu, by zrozumiała, że musi się z niego wydostać. Jak jednak dokonać niemożliwego? Jedyną szansą jest próba nakłonienia do pomocy siostry oddziałowej. To jednak bardzo trudne zadanie, bowiem Geneviève jest kobietą surową, nad wyraz racjonalną i całkowicie oddaną medycynie i nauce. To jednak nie zniechęca Eugénie. Dziewczyna poznaje bowiem czuły punkt głównej pielęgniarki i na podstawie tej wiedzy postanawia zrealizować plan ucieczki.

Okazją do opuszczenia szpitala staje się bal kostiumowy, organizowany co roku dla pacjentek szpitala, na którym zresztą pojawia się towarzyska śmietanka Paryża. Jeśli Eugénie ma Salpêtrière opuści mury  – Geneviève musi postąpić wbrew sobie i złamać wszelkie zasady. Czy marzenie o wolności ma szansę się zrealizować?

Książkę Bal szalonych kobiet przedpremierowo możesz zamówić w tym miejscu.

***

Amazon Prime Video podjął się ekranizacji powieści Victorii Mas. Jeśli masz dostęp do tej platformy, już 17 września będziesz mógł zapoznać się z filmową adaptacją tej niesamowitej, mrocznej historii. Obejrzyj trailer The Mad Women’s Ball w reżyserii Mélanie Laurent, która również jest współautorką scenariusza. Ponadto wcieliła się również w rolę  Geneviève. Postać Eugénie zagrał natomiast Lou de Laâge:

Czytaj także: