Zapowiedzi i nowości

Cinema speculation – druga książka Tarantino jesienią

Cinema speculation - druga książka Tarantino jesienią cinema speculation

We wrześniu ubiegłego roku w księgarniach pojawiła się powieść Quentina Tarantino pt. Pewnego razu w Hollywood, a kolejna jego książka już jest „w drodze”. Wiadomo, że Cinema Speculation, bo taki dzieło nosi tytuł, w Stanach Zjednoczonych zadebiutuje już jesienią.

Cinema speculation | Quentin Tarantino na TaniaKsiazka.pl >>

Cinema Speculation – druga książka kultowego reżysera

Quentin Tarantino od dłuższego czasu zapowiadał, że po nakręceniu dziesięciu produkcji przejdzie na reżyserską emeryturę, by dalej spełniać się na innych artystycznych polach. Szczególnie na literackim, w ramach którego zamierza tworzyć książki o filmach. Dlatego też rozpoczęcie przez niego kariery pisarza nie było zaskoczeniem. I chociaż nakręcił dopiero dziewięć z dziesięciu pozycji ze swego planu, już zaczął działać w innych obszarach.

Pierwszy tytuł w literackim dorobku Quentina Tarantino to powieść powstała na kanwie filmu Pewnego razu w Hollywood. W tej nowelizacji autor nieco bardziej przybliżył sylwetki Charlesa Mansona i Sharon Tate. Opisał także dalsze losy głównych bohaterów, Cliffa Bootha i Ricka Daltona. Zapowiedziana ostatnio kolejna pozycja zatytułowana Cinema Speculation będzie w innym gatunku. Tym razem twórca Bękartów wojny postanowił sprawdzić się w non-fiction. Przelewa zatem na papier swoje przemyślenia na temat kina z punktu widzenia człowieka, który od lat żyje z owoców z tej gałęzi sztuki. Będzie to połączenie teorii kina, krytyki filmowej i anegdot z bogatego życiorysu reżysera. Artysta skupi się przede wszystkim na filmach z lat 70., które ukształtowały jego upodobania. Książka zostanie wydana w ramach współpracy reżysera z brytyjsko-amerykańskim wydawnictwem HarperCollins.

Cinema Speculation – opis wydawcy

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych, ale także prawdopodobnie najbardziej zaraźliwie inspirującym miłośnikiem kina. Od lat zapowiadał w wywiadach, że w końcu zacznie pisać książki o filmach. Teraz, dzięki „Cinema Speculation”, nadszedł ten czas, a jego efektem jest wszystko, czego jego zagorzali fani – i wszyscy miłośnicy kina – mogliby oczekiwać. Skoncentrowana wokół kluczowych amerykańskich filmów z lat 70., z których wszystkie autor widział po raz pierwszy jako młody kinoman, książka ta jest równie wnikliwa i intelektualnie rygorystyczna, co porywająca i zabawna. Jest to jednocześnie krytyka filmowa, teoria filmu, wyczyn reporterski i wspaniała historia osobista. A wszystko to zostało napisane łatwo rozpoznawalnym głosem Quentina Tarantino, z unikatowym spojrzeniem na kino, które jest możliwe tylko dzięki jednemu z największych praktyków w historii tej sztuki.

~ wydawnoctwo HarperCollins

***

Książka Quentina Tarantino Cinema Speculation w Stanach Zjednoczonych zadebiutuje 25 października tego roku. Niestety nie znamy jeszcze daty polskiej premiery, dlatego oczekując na pojawienie się lektury na półkach księgarni warto przeczytać jego pierwsze dzieło, które możecie zamówić w tym miejscu.

Czytaj także: