Co na Gwiazdkę dla miłośniczki książek obyczajowych

Co na Gwiazdkę dla miłośniczki książek obyczajowych? Jeśli do obdarowania macie czytelniczkę zakochaną właśnie w historiach opowiadających o różnych odcieniach życia, to mam dla Was kilka propozycji, które mają szanse podbić jej książkoholikowe serce. Przygotowałam 5 tytułów, każdy w innym klimacie – sprawdźcie sami!

Co na Gwiazdkę dla miłośniczki książek obyczajowych

Z bestsellerowej półki

Walter Tevis Gambit królowej Co na Gwiazdkę dla miłośniczki książek obyczajowych

Walter Tevis Gambit królowej

Na początek tytuł, o którym ostatnio głośno jest zarówno w książkowym, jak i serialowym świecie. Gambit królowej to opowieść o niezwykłym talencie Beth Harmon i jej zmaganiom w drodze na szczyt. W wieku 8 lat Beth zostaje osierocona i trafia do domu dziecka, którego podopieczni, aby nie sprawiali problemów, faszerowani są środkami odurzającymi. W tych fatalnych okolicznościach dziewczynka odkrywa pasję, która zawładnie jej życiem: uczy się grać w szachy.

Okazuje się, że Beth jest geniuszem w tej grze i wraz z mijającymi latami dziewczyna stopniowo pnie się po szczeblach kariery szachistki. Jak młoda kobieta, niezwykle utalentowana, a jednocześnie zmagająca się z uzależnieniem i trudną przeszłością, poradzi sobie w męskim świecie Ameryki lat sześćdziesiątych?

Jeśli Wasza prezentobiorczyni oglądała serial i wiecie, że przypadł jej do gustu, to książkę możecie brać bez mrugnięcia okiem!

Z humorem

Beth O`Leary ZamianaBeth O`Leary Zamiana

Jeśli szukacie lekkiej, rozgrzewającej serducho historii, Zamiana to typ trafiony – zatopiony! Mamy tu dwie bohaterki: młodą, ambitną, pracującą i żyjącą w ciągle zabieganym Londynie wnuczkę oraz jej babcię, emerytkę mieszkającą w oddalonym od zgiełku współczesności Yorkshire.

Obie są zmęczone swoim życiem i pragną wprowadzić do niego powiew nowości, dlatego decydują się na zamianę mieszkań. Co wyniknie z takiego przetasowania? Dla czytelników będzie to z pewnością mnóstwo okazji do śmiechu i wzruszeń!

Z historią w tle

Joanna Jax Córka fałszerza T.1

Joanna Jax Córka fałszerza. Tom 1

Wiecie, że Wasza prezentobiorczyni lubi książki, których fabuła zahacza o historię? Dobrym wyborem będzie zatem Córka fałszerza. Akcja tej powieści zaczyna się w burzowym okresie powstawania III Rzeszy. To właśnie na te trudne (i poprzedzające jeszcze gorsze) czasy przypada młodość głównych bohaterów powieści.

Jak w rzeczywistości świata stojącego na krawędzi wojny odnajdzie się młoda żydowska malarka, policjant, który próbuje stać po stronie prawości, bogacz zafascynowany ideą nazizmu i fanatyk ezoteryki? Odpowiedzi obdarowana znadzie w tomie pierwszym – a jeśli jej się spodoba, może kontynuować lekturę, sięgając po drugi i trzeci tom powieści.

W mrocznym klimacie

Megan Campisi Zjadaczka grzechów

Megan Campisi Zjadaczka grzechów

Kolejna propozycja to także książka z historią w tle, ale polecałabym ją raczej dla czytelniczek gustujących w mroczniejszych klimatach. Opowieść zaczyna się w XVI-wiecznej Anglii. Kiedy czternastoletnią May przyłapano na kradzieży bochenka chleba, zostaje ona ukarana w przerażający sposób: od teraz będzie Zjadaczką Grzechów. Oznacza to, że dziewczyna staje się potępioną za życia: przejmuje na siebie winy umierających osób, zjadając w czasie pogrzebów potrawy, symbolizujące grzechy nieboszczyków.

Na domiar złego May zostaje wplątana w spisek na królewskim dworze: ktoś zabija kobiety i zostawia przy ich ciałach pokarmy wskazujące na grzechy ofiar. Wiele podejrzeń pada w stronę dziewczyny, która już z racji haniebnej kary jest potępiona w społeczeństwie. Czy May mimo tylu przeciwności losu uda się zdemaskować prawdziwego mordercę?

W świątecznym klimacie

Natalia Sońska Otwórz się na miłość

Natalia Sońska Otwórz się na miłość

Na koniec propozycja diametralnie inna od poprzedniej. 🙂 Kiedy czytać książki w świątecznym klimacie, jeśli nie właśnie w Gwiazdkę? Otwórz się na miłość to lekka, podnosząca na duchu powieść, której akcja toczy się w okolicach Bożego Narodzenia. Anna ma trzydzieści lat, uporządkowane, wygodne życie i nie zamierza niczego zmieniać. Kobieta ceni sobie przede wszystkim własne towarzystwo, więc zamyka się w swoim mieszkaniu niczym księżniczka w wieży.

Anna absolutnie nie spodziewa się, że niepozorne wyjście do galerii handlowej w poszukiwaniu prezentu gwiazdkowego całkowicie odmieni jej losy. Gruba ściana, którą latami odgradzała się przed innymi, zaczyna się kruszyć. A wszystko to za sprawą miłości, przed którą nie osłonią nawet najgrubsze mury.

Co na Gwiazdkę dla miłośniczki książek obyczajowych?

Więcej  inspiracji upominkowych dla książkomaniaków znajdziecie tutaj:

>> Najlepsze pomysły na prezenty na Święta Bożego Narodzenia z TaniaKsiazka.pl <<

Zobacz także: