Droga do domuDroga do domu to debiutancka powieść afroamerykańskiej pisarki, Yaa Gyasi. Jeśli szukacie książki, która przybliżyłaby wam realia Czarnego Lądu i świata, który fascynuje i jednocześnie przeraża, to dobrze trafiliście. Mistrzowsko przedstawione zostało życie w skrajnościach, z jakimi muszą zmagać się Afrykanki. To powieść pełna emocji, które zostaną z wami na bardzo długo i skłonią do wielu refleksji.

Droga do domu – kilka słów

Inspiracją do napisania tej książki dla Yaa Gyasi było poszukiwanie własnych korzeni i tożsamości w Afryce. Historia, którą pisarka przedstawiła w debiutanckiej powieści to opowieść tocząca się przez ponad 300 lat. Dotyka problemów aż siedmiu pokoleń, poczynając od XVIII wieku. Głównymi bohaterkami są siostry, Effia i Esi, mieszkające w dwóch różnych wioskach. Jak wiadomo, los nie zawsze dzieli sprawiedliwie. Tak też było i w tym przypadku. Pierwsza z sióstr wychodzi szczęśliwie za mąż. Mężczyzna, z którym się związała to angielski kolonizator, dzięki któremu kobieta żyje w pałacu i jest otoczona miłością. Zaś druga trafia tam jako niewolnica. Czy można wyobrazić sobie większy dramat? Jak potoczą się losy sióstr, które dzieli teraz tak ogromna przepaść?

Żaden czytelnik po przeczytaniu Drogi do domu nie pozostanie obojętny na tę książkę. Wywiera ona bowiem ogromny wpływ na życie odbiorcy. Absorbuje myśli na tyle skutecznie, że wraz z bohaterami przeżywa się ich rozterki. A ponieważ historia siedmiopokoleniowej rodziny naznaczona jest popiołem oraz jałową ziemią, trudno jest, chociaż przez chwilę, nie zastanowić się nad życiem afrykańskich kobiet. Ale to nie tylko mroczne oblicze życia na Czarnym Lądzie. To również opowieść o niegasnącej nadziei.

Książkę znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy!