Nowość: Historia bez cenzury. I straszno, i śmieszno PRL

W PRL-u opcja „bez cenzury” oficjalnie oczywiście nie wchodziła w grę. Na szczęście dziś można mówić o tamtych czasach bez „nadzoru” z góry. Niektórzy wspominają ten okres w historii Polski z nutką nostalgii, a nawet tęsknoty („za komuny było lepiej!”), inni nie chcą już nawet słyszeć o epoce „słusznie minionej”. Z pewnością Peerel miał swój specyficzny charakter, który wzbudza zainteresowanie także osób urodzonych po roku 1989. Różne odcienie życia w tamtych czasach przedstawił Wojciech Drewniak w swojej najnowszej książce Historia bez cenzury. I straszno, i śmieszno – PRL.

Historia bez cenzury. I straszno, i śmieszno PRL

Bez cenzury – filmy i książki 

Prawdopodobnie kojarzycie Wojciecha Drewniaka – jest on twarzą youtube’owego kanału, który subskrybuje już ponad milion osób! Gdybyście jednak nie trafili jeszcze w ten zakątek Internetu, śpieszę Wam donieść, że kanał Historia bez cenzury to kopalnia wiedzy o minionych czasach, podanej w sposób daleki od niemiłosiernie nudnych lekcji historii, jakich wielu z nas doświadczyło w szkole. Filmy HBC znane są z niekonwencjonalnego podejścia autorów do przedstawianych tematów. Kipią energią i poczuciem humoru prowadzącego. Twórcy kanału często przedstawiają fakty niewygodne, mało eleganckie lub szokujące – czyli takie, których raczej nie znajdziemy w „poważnych” podręcznikach. A dobrym uzupełnieniem filmów jest seria książek Historia bez cenzury.

Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno - PRL

I straszno, i śmieszno – PRL

Najnowszy tom tej serii przeniesie nas do straszno-śmiesznego PRL-u. Przybliży doświadczenia szarej codzienności: kombinacje, kolejki, kartki, dla szczęściarzy Peweksy. Czasy, gdy w domach królowały meblościanki „na wysoki połysk”, a ulice wypełnione były żukami, nysami, wołgami i maluchami. Okres, w którym obawy, niepewność i chęć buntu przeplatały się z komicznymi absurdami życia, których nie wymyśliłby nawet najlepszy komediowy scenarzysta.

Wojciech Drewniak próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co takiego miała w sobie ta specyficzna mieszanka, że tylu ludzi wspomina ją z autentyczną nostalgią. A swoje rozważania oczywiście podaje w charakterystycznym dla siebie, humorystycznym sosie. Brzmi apetycznie, prawda?

Najnowszą część książkowej Historii bez cenzury znajdziecie TUTAJ.

Kliknijcie poniższy obrazek, aby zobaczyć wszystkie wydane dotychczas książki Wojciecha Drewniaka:

Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno - PRL

Powiązane artykuły: