Bestsellery i zestawieniaCiekawostki o książkach

Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów? Raport Picodi

Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów? Raport Picodi Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów? Już nie musisz nad tym myśleć. Szacować, kalkulować, czy nawet szykować się do samodzielnego sprawdzenia. Analitycy z serwisu internetowego Picodi.pl sprawdzili, które książki sprzedawały się najlepiej na świecie i jak dużo czasu zajęłoby przeczytanie tych dwudziestu najważniejszych tytułów dla branży wydawniczej.

Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów?

Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów?

Jeśli interesują Cię nieoczywiste fakty na temat książek, to dane z raportu Picodi z pewności dadzą Ci dużo satysfakcji. Dowiesz się z nich bowiem, ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Skąd wiadomo, które książki zasługują na to miano? Analitycy z serwisu Picodi uwzględnili lektury, które na całym świecie sprzedały się w ilości powyżej 30 milionów sztuk. No dobrze, skoro wiadomo, jakie tytuły, to teraz pojawia się pytanie. W jaki sposób udało im się oszacować, że maraton czytania dwudziestu najpopularniejszych pozycji czytelniczych zajęłoby akurat 369 godzin? Przyjęto założenie, że średnia prędkość czytania w myślach wynosi 200 słów na minutę.

Książki, które czyta się najdłużej

Z załączonej infografiki wynika, że najwięcej kawy należy zaparzyć, planując czytanie pięcioksięgu George’a R.R. Martina – serii Pieśń lodu i ognia, bowiem przeczytanie go zajmuje aż 99 godzin! Następne cykle w kolejce do ekspresu to siedem książek o czarodzieju z Hoghwartu, Harrym Potterze J.K. Rowling, który wymaga poświęcenia 66 godzin oraz Saga Zmierzch Stephenie Meyer. Zapoznanie się z wampiryczną historią zajmie o połowę mniej, ale nadal sporo, bowiem 34 i pół godziny. Aż trudno przyjąć, że dopiero na czwartym miejscu znalazła się trylogia Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena z tak niesamowicie rozbudowanym uniwersum i wielowątkową historią, osiągając wynik (zaledwie) 31 godzin. Dobrze jednak, że ktoś liczy takie rzeczy, ponieważ umysł lubi płatać figle.

Ile może potrwać maraton czytania największych bestsellerów?

Źródło: raport Picodi.com

Książki, które czyta się najkrócej

Światowe bestsellery, które nie wymagają zbyt wiele czasu na zapoznanie się z całą historią, to m.in. zajmujący dwudzieste miejsce na liście Mały Książę Antoine de Saint- Exupery’ego, który wypełnia jedynie godzinę naszego życia. To również półtoragodzinna Alicja w krainie czarów Lewisa Carolla  oraz Alchemik, którym autor, Paulo Coelho chciał ubogacić 2,5 godziny naszego dnia. Dobrą wiadomością jest również ta, że dość przerażająco brzmiący tytuł w kontekście liczenia czasu – Sto lat samotności Gabriela Garcii Marqueza – czyta się w zaledwie w 8,5 godziny 😉

Patrząc na wyniki raportu Picodi, zdecydowałbyś się na maraton czytania największych bestsellerów?

Powiązane artykuły: