Literatura pięknaZapowiedzi i nowości

Nowa powieść finalisty Nike 2020 Filipa Zawady: Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna

[ Nowa powieść finalisty Nike 2020 Filipa Zawady: Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna ]

Gotowi na niebanalną, dosadną i bezczelną opowieść? Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, czyli nowa powieść finalisty Nike 2020 Filipa Zawady niedawno trafiła na półki księgarń. Czym tym razem zaskoczy nas autor? O tym przeczytacie poniżej, zapraszam!

[ Nowa powieść finalisty Nike 2020 Filipa Zawady: Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna ]

Nowa powieść finalisty Nike 2020

Filip Zawada w pamięci czytelników zapisał się szczególnie za sprawą książki, która została wyróżniona nominacją do Nagrody Literackiej Nike 2020Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, bo o tej powieści mowa, została okrzyknięta polskim Mikołajkiem.

To pełna czarnego humoru historia małego Frania, mieszkańca sierocińca, który opowiada świat ze swojej perspektywy. Przemyślenia chłopca często zaskakują przenikliwością i głębszym, filozoficznym wymiarem. Franek na swój własny, niepowtarzalny sposób objaśnia sobie tematy takie jak śmierć, samotność czy brak miłości.

Filip Zawada Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna

Filip Zawada – Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna

Jaki temat Filip Zawada podjął w swojej najnowszej książce?

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna to opowieść o zderzeniu dwóch osobowości, charakterów i doświadczeń: dziadka i wnuka. Historię poznajemy z perspektywy bezimiennego chłopca, który opisuje trudną i skomplikowaną relację ze swoim przodkiem. Dziadek Szczepan jest bowiem okropnym typem: „samolubnym i zgryźliwym, szowinistą starej daty i samozwańczym mentorem”:

Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

Co wyniknie z konfrontacji niewinności dziecka z opresyjnością starego mężczyzny? Na czytelników czeka słodko-gorzka opowieść, wypełniona skrajnościami: miłością i przemocą, komedią i tragedią.

Książkę znajdziecie tutaj: Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna >>

***

Na koniec pytanie do Was – macie zamiar sięgnąć po nową powieść Filipa Zawady? A może czytaliście już jego poprzednią książkę, czyli Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Zobacz także: