Paul Lynch z Nagrodą Bookera 2023

W niedzielę 26 listopada poznaliśmy laureata jednej z najważniejszych nagród literackich. Decyzja jury Irlandczyk Paul Lynch dostał Nagrodę Bookera 2023. To wyróżnienie, które przyznaje się za najlepszą książkę napisaną oryginalnie w języku angielskim i opublikowaną w Wielkiej Brytanii.

Irlandzki pisarz Paul Lynch z Nagrodą Bookera 2023

The Booker Prizes_Facebook

Paul Lynch z Nagrodą Bookera 2023

Za najlepszą anglojęzyczną książkę, którą opublikowano w zeszłym roku uznano powieść Prophet Song Paula Lyncha. Napisanie tej powieści zajęło mu 4 lata. Autor poza pamiątkową statuetką dostał też nagrodę pieniężną – 50 tys. funtów. Booker piąty raz w historii powędrował do rąk irlandzkiego autora.

To triumf emocjonalnego opowiadania historii, orzeźwiającego i odważnego. Z wielką wyrazistością Prophet Song oddaje społeczne i polityczne niepokoje naszej obecnej chwili. Czytelnicy uznają to za wstrząsające i prawdziwe i szybko nie zapomną zawartych w nich ostrzeżeń.

~Esi Edugyan, przewodnicząca składu sędziowskiego na rok 2023

O czym jest Prophet Song?

Paul Lynch snuje przed czytelnikami dystopijną wizję Irlandii, która zmierza w kierunku tyranii. Ład społeczny stopniowo upada, a główna bohaterka powieści – matka i naukowczyni, Eilish Stack, zostaje w to wszystko wplątana. Będzie musiała zdobyć się na  wiele, żeby utrzymać swoją rodzinę razem.

Autor rysuje niepokojący obraz, który na długo zapada w pamięć. Z jednej strony pokazuje, do czego mogą doprowadzić niepokoje w zachodnich demokracjach i ich obojętność na współczesne kryzysy i problemy. Lynch wyolbrzymia współczesne problemy, ale jednocześnie jego niepokojąca wizja nie jest pozbawiona realizmu.

Jeszcze nie wiemy, kiedy pojawi się polskie wydanie nagrodzonej powieści, ale będziemy uważnie wyglądać wszystkich wiadomości na ten temat.

Tymczasem zachęcamy Was do sięgnięcia po powieść zeszłorocznego laureata, Shehan Karunatilaka – Siedem księżyców Maalego Almeidy, której polski przekład miał premierą pod koniec października.

Inne nagrodzone książki znajdziecie tutaj: TaniaKsiazkaz.pl – nagrody literackie.

Sprawdź też: