Nagroda Booker 2021 - poznaliśmy nazwisko laureata! Nagroda Booker 2021

Wczoraj, 3 listopada, w BBC Radio Theatre odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Booker 2021. Tym samym zakończyła się tegoroczna edycja konkursu, którego poszczególne etapy zawsze śledzimy z przejęciem. 27 lipca poznaliśmy długą listę nominowanych, a 14 września kapituła wyłoniła z niej sześć pozycji, które trafiły na listę krótką. A teraz już wiemy, że laureatem został Damon Galgut. Sędziowie docenili jego powieść pt. The Promise, po polsku Obietnica

Nagroda Booker 2021

Nagroda Booker 2021 – laureatem Damon Galgut za powieść The Promise

Spośród 158 powieści anglojęzycznych zgłoszonych do prestiżowego konkursu, które zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r. (autorstwa pisarzy pochodzących z Wysp Brytyjskich, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Afryki) nareszcie wybrano tę najlepszą – The Promise. Nagroda Booker 2021 trafiła zatem w ręce jej autora, Damona Galguta, pisarza pochodzącego z Republiki Południowej Afryki.

Obietnica to dziewiąta powieść Galguta i pierwsza napisana po siedmiu latach przerwy. Jego debiut pt. A Sinless Season ukazał się w 1982, gdy miał on zaledwie siedemnaście lat. Artysta zajmuje się nie tylko pisaniem książek, ale również jest autorem czterech sztuk teatralnych.

Ogłoszenie zwycięzcy Nagrody Booker 2021 miało miejsce wczoraj podczas ceremonii transmitowanej na żywo przez BBC dla wielomilionowej publiczności z całego świata. Zaszczyt poinformowania czytelników o decyzji sędziów przypadł jej przewodniczącej, Mai Jasanoff. Zobacz moment ogłoszenia wyników i wręczenia Nagrody Booker 2021 Damonowi Galgutowi:

The Promise Damon Galgut

Nagroda Booker 2021 Damon Galgut The Promise

Akcja powieści The Promise rozgrywa się w Republice Południowej Afryki podczas stopniowego odrzucania przez ten kraj totalitarnej ideologii apartheidu. Autor przygląda się relacjom członków kurczącej się białej rodziny przez pryzmat kolejnych czterech pogrzebów. Niestety książka nie ma jeszcze polskiego przekładu, ale miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni i poznamy bliżej tę historię. Jeśli jednak lubisz czytać książki po angielsku, znajdziesz ją pod tym linkiem.

Już teraz natomiast możesz przeczytać po polsku książkę nominowaną do Nagrody Booker 2020 Ile z gór tych złota autorstwa C Pam Zhang, która w naszym kraju swoją premierę miała 13 października. Złapiesz ją w tym miejscu.

Czytaj także: