Booker 2021 - krótka lista nominowanych Booker 2021

Booker 2021 – do ogłoszenia zwycięzcy coraz bliżej! Kolejny etap konkursu za nami, bowiem wczoraj jury ogłosiło szóstkę finalistów. Powieści, które mają szansę zdobyć to jakże prestiżowe wyróżnienie, wybrano spośród aż 158 powieści anglojęzycznych, które zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r. (autorstwa pisarzy pochądzących nie tylko z Wysp Brytyjskich, ale też z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Afryki).  27 lipca poznaliśmy długą listę powieści walczących o tę nagrodę.  The Man Booker Prize for Fiction, bo tak brzmi jej pełna angielska nazwa, to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich przyznawanych co roku. Kto zbliżył się do tegorocznego podium, mając szansę, by to jego nazwisko wybrzmiało 3 listopada podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród?

Booker 2021

Fot. www.facebook.com/TheBookerPrizes/

Booker 2021 – krótka lista

Zanim zajrzymy do niminowanych, warto zaznaczyć, że na krótkiej liście znalazł się m.in. noblista i laureat Nagrody Pulitzera za inną, wydaną już w Polsce powieść pt. Listowieść. Na jej podstawie Neflix produkuje serial The Overstory, o którym szerzej pisałam w tym miejscu. A teraz przejdźmy do książek, których autorzy od wczoraj jeszcze mocniej zaciskają kciuki, licząc na to, że to właśnie oni pokonają piątkę konkurentów w walce o prestiżowe wyróżnienie i to do nich trafi Booker 2021. Które lektury jury wybrało spośród trzynastki wyłonionej w lipcu?

Damon Galgut, The Promise

Anuk Arudpragasam, A Passage North

Patricia Lockwood, No One Is Talking About This

Nadifa Mohamed, The Fortune Men

Richard Powers, Bewilderment

Maggie Shipstead, Great Circle

Skoro wszystko jest jasne, zobacz reakcje nominowanych autorów na wieść, że znaleźli się w ścisłej czołówce pisarzy walczących o główną nagrodę Booker 2021:

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 3 listopada w BBC Radio Theatre. Jak myślisz, kto tego dnia będzie triumfował?

***

W zeszłym roku The Man Booker Prize for Fiction trafiła do Douglasa Stuarta. Jury wyróżniło jego debiut lteracki pt. Shuggie Bain, którego polskie wydanie jest dostępne pod tym linkiem. Miejmy nadzieję, że niedługo pojawią się także polskie przekłady książek niminowanych do nagrody Bookera 20021.

Czytaj także: