Kampanie Czytanie rządzi i Narodowe czytanie 2022

Dużo mówi się o stanie czytelnictwa w Polsce. O tym, że Polacy czytają mało, że po lekturę sięgają rzadziej niż sąsiedzi. Biblioteka Narodowa w swoim raporcie zaznacza, że do tej pory w 2022 roku po minimum jedną książę sięgnęło zaledwie 38% Polaków. Co zrobić z taką nienapawającą optymizmem sytuacją? Czytanie rządzi i Narodowe czytanie 2022 to dwie tegoroczne kampanie mające promować czytelnictwo nad Wisłą. W pierwszą zaangażowali się samorządowcy z 12 polskich miast. Druga to 11. edycja akcji, która od 2012 roku odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

Kampanie Czytanie rządzi i Narodowe czytanie 2022

Kampania Czytanie rządzi – Fundacja Powszechnego Czytania i samorządowcy

Czytanie rządzi to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Powszechnego Czytania i Samorządowców z Unii Metropolii Polskich. Prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia zaangażowali się w akcję jako ambasadorzy.

W filmikach oznaczonych hasztagiem #CzytanieRządzi odpowiadają na serię krótkich pytań związanych z czytaniem. Jakie są ich ulubione książki? Gdzie najbardziej lubią czytać? Do książki kawa czy herbata? To niektóre z poruszanych tematów.

 

Organizatorzy i ambasadorzy kampanii podkreślają rolę czytania, zwracają uwagę na jego znaczenie w budowaniu demokratycznego społeczeństwa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonuje:

Czytanie nie jest elitarne – wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania.

Akcja #CzytanieRządzi ma być początkiem wspólnych, „międzymiastowych” działań na rzecz promocji czytelnictwa.

Więcej informacji o kampanii oraz filmiki z prezydentami pozostałych miast znajdziecie na stronie Fundacji Powszechnego Czytania.

Narodowe czytanie 2022 – Ballady i romanse Mickiewicza

Tegoroczna, jedenasta już edycja Narodowego czytania odbędzie się 3 września. Para prezydencka tym razem zachęca do sięgnięcia po Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Wybór lektury oczywiście nie jest przypadkowy. W 2022 roku mija okrągła 200 rocznica wydania Ballad i romansów. Z tego powodu 2022 to także Roku Romantyzmu Polskiego.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał także do historii polski i wywodzącego się z romantyzmu hasła „Za naszą i waszą wolność”. Odniósł się do wojny toczącej się za wschodnią granicą:

Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii. […]

Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.

Jeśli macie ochotę przyłączyć się do akcji, formularz zgłoszeniowy znajdziecie na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta.

***

Na koniec pytanie do Was. Co myślicie o takich formach promocji czytelnictwa?

Twórczość których pisarzy Waszym zdaniem warto promować, by zachęcić nieczytających do sięgnięcia po książki? Lepiej podpowiadać dzieła klasyków, czy szukać „ratunku” we współczesnej literaturze?

Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Zobacz także: