Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej

„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział” – pamiętacie czyje to słowa? 🙂 Jeśli nie, już niedługo będzie okazja, żeby wrócić do źródła tego cytatu. 4 września rusza Narodowe Czytanie 2021, a w tegorocznej edycji wydarzenia na tapecie ląduje Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej

Narodowe Czytanie 2021 – Moralność pani Dulskiej

To już dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Wydarzenie to, zapoczątkowane w 2012 roku, odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Ideą akcji jest wspólne czytanie książek, które należą do kanonu lektur szkolnych.

Gabriela Zapolska Moralność pani Dulskiej Narodowe Czytanie 2021

W tym roku organizatorzy zachęcają do czytania Moralności pani Dulskiej. Prezydent Andrzej Duda w swoim liście o dziele Gabrieli Zapolskiej napisał:

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Narodowe Czytanie w poprzednich latach

Minione edycje skupiały się wokół następujących lektur:

  • 2020 Balladyna Juliusza Słowackiego
  • 2019 Wybór nowel Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego
  • 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
  • 2017 Wesele Stanisława Wyspiańskiego
  • 2016 Quo Vadis Henryka Sienkiewicza
  • 2015 Lalka Bolesława Prusa
  • 2014 Trylogia Henryka Sienkiewicza
  • 2013 dzieła Aleksandra Fredry
  • 2012 Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

***

Na koniec kilka pytań do Was. 🙂 Czytaliście szkolne lektury, w tym Moralność pani Dulskiej? Dołączycie się do tegorocznej edycji Narodowego Czytania? A może braliście udział w wydarzeniach organizowanych w ubiegłych latach? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także:

*Źródło: prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/