Kobieca strona thrillerów - Służąca Alicji Sinickiej. Recenzja

Służąca to już kolejny po Stażystce i Obserwatorce oławski thriller domestic noir Alicji Sinickiej. Pisarka w całkiem nowej historii bierze na warsztat temat obsesji, który — jak można od jakiegoś czasu zauważyć — stał się swoistym leitmotivem jej powieści. 

Kobieca strona thrillerów - Służąca Alicji Sinickiej. Recenzja

Obsesje rządzą życiem…

Tytułową Służącą jest Julia, główna bohaterka powieści Alicji Sinickiej. Młoda dziewczyna zostaje zmuszona, żeby podjąć pracę, która napawa ją niepokojem. Wprowadza się do domu swoich pracodawców, państwa Borewskich, i zostaje ich służącą. Zgodnie z fantazją pana domu, który chorobliwie pasjonuje się średniowieczem, Julia musi być posłuszna i nosić retro kostium. Dziewczyna jest pewna, że nie ma wyjścia i musi wytrzymać rok, na który zawarła umowę. Julia odkrywa, że poprzednia służąca Borewskich nagle zniknęła. To napawa ją jeszcze większym niepokojem.

Jaką obsesją tym razem ogarnięci są bohaterowie Sinickiej? Autoka skupia się głównie na Mikołaju Borewskim i jego fascynacji średniowieczem. Jego hobby nie ogranicza się tylko do udziału w rekonstrukcjach średniowiecznych zbrojnych potyczek i otaczania się stylizowanymi meblami. On posuwa się dalej i chce zrealizować fantazję o relacji pan-służka, opartej na przemocy pierwszego i bezwzględnej uległości drugiej.

Kolejną obsesją, na której skupia się Sinicka w swojej najnowszej książce, jest zemsta… Ale o tym wątku nie będę się rozpisywać, bo mogłabym popsuć Wam lekturę.

Służąca Alicji Sinickiej — recenzja

Jak na thriller przystało — Służąca trzyma w napięciu a na koniec autorka serwuje czytelnikom fabularny twist — zaskakujący zwrot akcji.

Współczujemy głównej bohaterce i kibicujemy, żeby udało jej się jak najszybciej wyplątać z niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się znalazła. Julia to dość ciekawa postać. Jest silna i słaba jednocześnie. Silna — niezależna, asertywna, wie czego chce — taką ją poznajemy. Despotyczny pracodawca sukcesywnie łamie siłę Julii. Jako czytelnicy obserwujemy, jak bohaterka przeobraża się w cień samej siebie i w napięciu czekamy na to, jak potoczy się jej historia.

Kobieca strona thrillerów - Służąca Alicji Sinickiej. Recenzja

Kobieca strona thrillerów

Z każdą kolejną powieścią Sinickiej coraz bardziej ugruntowuje się swoisty styl pisarki. Charakterystyczna dla jej pisarstwa jest pierwszoosobowa narracja prowadzona z perspektywy kobiecych bohaterek.

Tym razem fabuła jest przefiltrowana przez to, jak poszczególne wydarzenia odbiera Julia. Pewnym nowym i ciekawym kontrapunktem tej narracji są przeplatające ją fragmenty inspirowanej Julią powieści pisanej przez syna Borewskich, Kacpra, z którym bohaterka wikła się w relację romantyczną. To taki zaczątek nowego dla Sinickiej męskiego spojrzenia na kreowaną przez nią historię.

Pisarka ma też charakterystyczny styl. Jej bohaterki „mówią” w czasie teraźniejszym. To sprawia, że historię poznajemy na bieżąco i nie ma w niej wielu retrospekcji. Te pojawiają się rzadko, w formie przytaczanych przez bohaterów wspomnień. Alicja Sinicka ma też swoisty styl obrazowania wewnętrznego przy pomocy metafor i porównań, np.:

Łzy płyną mi po policzkach, jakby organizm musiał wylać z siebie toksynę, która rozpełza się po moim wnętrzu. […] Czuję się, jakbym opuściła na moment ciało i stała obok marionetki przekraczającej granice między światami […]

Taki styl pisania podoba się fanom autorki, a tych wraz z każdą nową premierą przybywa.

Każda z powieści z cyklu oławskiego to odrębna historia, ale autorka nie zapomina o smaczkach dla czytelników, którzy mają za sobą lekturę StażystkiObserwatorki.Służącej też takie smaczki wyszukacie. To takie puszczenie oka do fanów.

Jeżeli zaczytujecie się w thrillerach i lubicie te pisane z kobiecej perspektywy, to Służąca Alicji Sinickiej z pewnością się Wam spodoba (książkę możecie znaleźć w tym miejscu). Mimo tego, że to niezależna historia, to i tak warto sięgnąć po poprzednie z serii: Stażystkę i Obserwatorkę.

 

Powiązane artykuły:

 

Recenzja Anety
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
7.3/10

Fragment recenzji

Jak na thriller przystało, Służąca trzyma w napięciu, a na koniec autorka serwuje czytelnikom fabularny twist — zaskakujący zwrot akcji. Współczujemy głównej bohaterce i kibicujemy, żeby udało jej się jak najszybciej wyplątać z niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się znalazła.

Sending
User Review
7/10 (1 vote)