Kryminał i sensacjaPolecamy

Trzy kryminały Jo Nesbø z cyklu o Harrym Hole, po które warto sięgnąć

Jo Nesbø to autor jednych z najbardziej popularnych kryminałów. Jest norweskim pisarzem, który zasłynął dzięki serii powieści, których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Jego książki, za które był wielokrotnie nagradzany, są doceniane na całym świecie przez miliony fanów. Dziś mamy dla Was trzy najlepsze naszym zdaniem kryminały Jo Nesbø z cyklu o Harrym Hole. Oto one:

1. Trzy kryminały Jo Nesbø z cyklu o Harrym Hole: Czerwone gardło (tom 3)

Harry Hole to postać, której życie solidnie dało w kość. To bezpretensjonalny alkoholik i samotnik. A także rewelacyjny policjant, który potrafi sobie poradzić nawet z najbardziej skomplikowaną sprawą. Pewnego dnia przypadkowo natrafia na ślad karabinu snajperskiego marki Märklin, który został przemycony do Norwegii. Trop prowadzi bohatera do neofaszystów. A to wiąże się z powrotem do wydarzeń z II wojny światowej. Sprawa komplikuje się, kiedy w pobliżu miejsca zebrań członków ruchu znalezione zostaje ciało starego hitlerowca. Ofiara ma poderżnięte gardło. Harry Hole musi się bardzo śpieszyć, aby rozwikłać tą sprawę. A morderca jest zawsze o krok przed nim.

Ta powieść została w 2004 roku wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów. Ponadto była kandydatką do nagrody Złoty Sztylet oraz otrzymała nagrodę norweskich księgarzy. Autor postanowił tym razem poruszyć temat rozrachunku, dotyczącego postawy jego rodaków w obliczy ostatniej wojny. Z tym niełatwym problemem poradził sobie nad wyraz dobrze. Nesbø w powieści operuje elementami psychologicznymi, dzięki czemu rozwiązanie sprawy przed zakończeniem części niemal graniczy z cudem. A to duży plus, ponieważ przewidywalność bywa ogromną wadą. Szczególnie w kryminałach. To książka, w której nie znajdziecie nudnych momentów, ani przestojów, które nic nie wnoszą do fabuły. Od samego początku do ostatniej strony będziecie czuli wciąż narastające napięcie. Po dwóch pierwszych częściach, ta to już prawdziwy majstersztyk!

2. Trzy kryminały Jo Nesbø z cyklu o Harrym Hole: Pentagram (tom 5)

Seria pasm sukcesów i miano najlepszego śledczego to nie wszystko. Nawet to nie wystarczy, aby pozostać w pracy. Tym razem się doigrał. Po kolejnej wpadce alkoholowej Harry Hole otrzymuje wypowiedzenie. Ze względu jednak na to, że trwa okres urlopowy, jego pomoc jest potrzebna. Zostaje włączony w śledztwo, które prowadzi Tom Waaler. Hole podejrzewa, że jego towarzysz nie jest do końca czysty. Nie ma jednak żadnych dowodów, jakoby Waaler miał coś wspólnego ze śmiercią ich koleżanki-policjantki – Ellen Gjelten. Ponadto w Oslo zaczyna grasować seryjny morderca, który swoim ofiarom odcina kolejne palce u rąk. Nie pozostawia przy tym żadnych śladów, poza jednym znakiem. Na miejscu zbrodni zawsze widnieje pentagram.

Nesbø ostatecznie domyka w tym tomie wątki z Czerwonego gardła oraz Trzeciego klucza. Ponownie w tej części nic nie jest takie, jak się wydaje. Intryga, która wciąga coraz bardziej, nie pozwala oderwać się od lektury, dzięki czemu książkę czyta się z zapartym tchem. Autor po dwóch pierwszych częściach, które można określić poprawnymi, nabrał rozpędu. Od tomu trzeciego każda jego kolejna powieść z cyklu o Harrym Hole jest coraz lepsza i ciekawsza. Pentagram to kolejny rewelacyjny kryminał, który wyprowadzi Czytelnika w pole, aby następnie zaszokować spektakularnym zwrotem akcji. A tych w książce jest niemało. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić!

3. Trzy kryminały Jo Nesbø z cyklu o Harrym Hole: Upiory (tom 9)

Dubaj to nie tylko miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To także tajemnicza osoba, która rządzi rynkiem narkotyków w Oslo. Kiedy dochodzi do zabójstwa młodego heroinisty, policja łapie mordercę i zamyka sprawę. Młody i zdesperowany narkoman chce ukraść narkotyki drugiego i w efekcie zostaje zabity. To sprawa szybka i łatwa, która przechodzi bez echa. Harry Hole ma jednak inne zdanie na ten temat, dlatego stara się doprowadzić do wznowienia sprawy. Towarzyszy mu bowiem silne przeczucie, że mordercą heroinisty nie był aresztowany chłopak. A jego przeczucie jeszcze nigdy go nie zawiodło.

Autor w tle zarysowuje intrygę sensacyjno-kryminalną. Wprowadza także Czytelnika w ciężki i mroczny świat narkotyków i narkomanów. Nesbø po raz kolejny serwuje rewelacyjnie i bardzo wyraziście wykreowanych bohaterów. Przez całą książkę po mistrzowsku prowadzi intrygę, a do tego w bardzo przemyślany sposób stopniuje napięcie. Autor ponownie nas zaciekawia, intryguje, porywa, aby ostatecznie rzucić na kolana fantastycznym zakończeniem. Po tej części od razu będziecie chcieli przejść do kolejnej.

Przy cyklu powieści o Harrym Hole możecie się spodziewać, że wciągnie Was na długie godziny. Emocje, jakie będą Wam towarzyszyć w trakcie i po zakończeniu każdej z kolejnych powieści, będą ogromne. Będziecie mieli dreszcze i gęsią skórkę. Po dwóch przeciętych częściach Jo Nesbø doszedł do wprawy i każda jego kolejna powieść stawała się majstersztykiem. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji czytać cyklu o przygodach słynnego śledczego, to serdecznie je Wam polecamy. Znajdziecie je tutaj!