FantastykaPolecamyScience fiction

Krzysztof Piskorski i jego powieść „Czterdzieści i cztery”

Krzysztof Piskorski i jego powieść Czterdzieści i cztery

Czterdzieści i czteryCzterdzieści i cztery to powieść, której autorem jest Krzysztof Piskorski. Pisarz na koncie ma takie nagrody, jak Nagroda im. Janusza A. Zajdla. Zdobył także dwa Złote Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Tym razem w ręce czytelnika składa powieść, w której słowiańska magia miesza się z epoką narodowych powstań oraz Wielką Emigracją.

Czterdzieści i cztery oczami autora

W jednej z radiowych audycji, Krzysztof Piskorski tak oto wypowiedział się na temat książki: Moja powieść to trochę rozszerzenie tego, co naprawdę robiły mocarstwa, które z jednej strony poszerzały swoje kolonie, a z drugiej wciąż walczyły w starej Europie. Tyle, że nową ziemią nie są już Indie czy Przylądek Dobrej Nadziei, a równoległe Europy.

Czterdzieści i cztery to historia, której tłem jest rok 1844. Do Anglii, która została odcięta blokadą, przyjeżdża Eliza Żmijewska. Jest ona poetką oraz ostatnią kapłanką zapomnianego przez wszystkich, słowiańskiego bóstwa. Zadaniem kobiety jest odnalezienie Konrada Załuskiego. Społeczeństwo obwinia go za upadek powstania na Litwie. Na jej barkach spoczywa również wykonanie wyroku, jaki wydała Rada Emigracyjna oraz sam Juliusz Słowacki. Pytanie jednak brzmi, czy Załuski jest naprawdę winny?

W świecie, gdzie bieg historii został zmieniony, nie ma łatwych i pewnych odpowiedzi. Europa została połączona z równoległymi światami, a powstania i wojny potoczyły się zupełnie innymi torami. Bohaterka historii, Eliza Żmijewska, zaczyna dostrzegać, że wydarzenia, które mają miejsce dookoła zadecydują o czymś znacznie większym, niż los jej kraju.

Powieść Czterdzieści i cztery autorstwa Krzysztofa Piskorskiego to zdecydowanie jedna z lepszych propozycji, które warto mieć w domowej biblioteczce. Serdecznie polecamy!