Literatura pięknaZapowiedzi i nowości

Cegiełki Jana Krzysztofa Piaseckiego. Opowiadania z podlaskiej prowincji

Cegiełki Jana Krzysztofa Piaseckiego. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Pod koniec października nakładem Biblioteki Słów ukarze się zbiór, na który warto zwrócić uwagę – Cegiełki i inne opowiadania Jana Krzysztofa Piaseckiego. W książce znajdziemy 11 opowiadań, których punktem wspólnym jest miejsce akcji każdego z nich – klimatyczne Podlasie.

Cegiełki Jana Krzysztofa Piaseckiego. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Z Warszawy na podlaską wieś

Pisarz-poeta, bohater książki, poszukuje swojego miejsca na świecie. W pewnym momencie podejmuje decyzję o diametralnej zmianie. Dlatego sprzedaje mieszkanie w Warszawie i kupuje gospodarstwo w okolicach Sokółki, na przysłowiowym krańcu świata.

Wschodnia mentalność nowych sąsiadów go pasjonuje, jednak oni sami, „tutejsi”, do „obcego” przybysza z miasta odnoszą się z rezerwą. Nie mogą zrozumieć tego, że dobrowolnie wybiera taką, a nie inną drogę życia, więc traktują go z nieukrywaną podejrzliwością.

Dla nich jestem inny. Jakbym spadł z Księżyca. Inaczej się ubieram, mówię bez wschodniego akcentu, ale przede wszystkim – co tutaj robię? Gospodarstwo dla przyjemności kupiłem? Będę uprawiał dwa hektary łąk, krzaki, jeziorka i las? To im się w głowie nie mieści. Tu nikt dla
przyjemności nie siedzi.

Cegiełki Jana Krzysztofa Piaseckiego. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>W Cegiełkach Piasecki przedstawia swoim Czytelnikom całą galerię postaci: wrażliwców, cwaniaków, pijaczków, ludzi, którzy mieszkają na Podlasiu od pokoleń i takich jak bohater – przejezdnych, którzy uciekli z miast i szukają swojego azylu, którzy także chcieli zacząć od nowa.

Jesteście ciekawi, tak jak ja, czy bohater odnajdzie się w życiu, na jakie się zdecydował? Czy uda mu się zasymilować z tubylcami? Czy na Podlasiu odnajdzie miejsce dla siebie?

Autor Cegiełek, Jan Krzysztof Piasecki, urodził się w 1949 roku w Szczecinie. Wydał kilka tomików poetyckich m.in. Z dala od was (debiut w 1989 roku) i To tylko ślady (2014). Ponadto publikował w wielu prestiżowych magazynach literackich. Mieszkał w Warszawie, a od dziesięciu lat żyje na podlaskiej wsi. 😉

Cegiełki Jana Krzysztofa Piaseckiego. Spotkanie z autorem w Warszawie

Z okazji premiery książki, z Janem Krzysztofem Piaseckim będzie można się spotkać już 22 listopada w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 i poprowadzi je Wojciech Kaliszewski. Można będzie liczyć na to, że autor przeczyta fragmenty Cegiełek. W imieniu Organizatorów zapraszamy Was na to spotkanie.

Kocham Podlasie i zapewniam Was, że nie jest to tylko mój lokalny patriotyzm. To piękny rejon, który nadal, po wielu latach potrafi mnie czymś zaskoczyć. Dlatego ta książka tak mnie ciekawi. Was też zachęcam, żebyście po nią sięgnęli. Zbiór Cegiełki i inne opowiadania znajdziecie tutaj.