KSIĄŻKA ROKU 2017

Brzuchem do góry Urszuli Palusińskiej to Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii graficznej. Ponadto tytuł otrzymał także nagrodę Chen Bochui International Children’s Literature Award 2017 w kategorii tytułów obrazkowych. To wielkie wyróżnienie dla polskiej autorki. Sprawdźcie, na czym polega fenomen tej książki.

Książka Roku 2017 w kategorii graficznej 

Jak sam tytuł mówi Brzuchem do góry to książka o leniuchowaniu. Jej ogromnym walorem są proste i niezwykle czytelne grafiki. Pokazują, jak wygląda świat z perspektywy osoby leniuchującej, robiącej tzw. “nic” w letni, ciepły dzień.

Ilustracje są przedstawione w taki sposób, że mamy spojrzenie zarówno na tę osobę, która odpoczywa, jak i jej spojrzenie na świat, który obserwuje. Widzimy np. koronę drzew i słońce, które przedziera się zza konarów. Dzięki tej książce w niezwykły sposób przenosimy się prosto na letnią łąkę skąpaną w słońcu, na plażę nad morzem, gdzie wieje ciepły, letni wiatr, czy nawet na dach jednego z naprawianych domów, gdzie stolarz robi sobie przerwę. Ta książka nie jest w żadnym razie pochwałą lenistwa, tylko hołdem składanym Wolnej Chwili, pięknej letniej przyrodzie, momentom, które sprawiają, że życie na chwilę zwalnia, żeby dać nam od siebie to, co najlepsze.

Książka Roku 2017 o leniuchowaniu 

Na niezwykłe i barwne grafiki z wyjątkową żywiołowością reagują szczególnie dzieci. Ilustracje są proste w odbiorze, składają się najczęściej tylko z dwóch kolorów i przez to są niezwykle czytelne. Nie zawsze zastanawiamy się nad tym, co widzimy, patrząc w niebo. A dzięki tej książce mamy ochotę właśnie to robić, zatrzymać się na chwilę, przenieść myślami do wakacyjnych dni i po prostu spojrzeć w górę.

Urszula Palusińska jest autorką filmów animowanych oraz ilustratorką. Brzuchem do góry nie jest pierwszą nagrodzoną książką w jej karierze. Już tytuł Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobył srebro w konkursie European Design Awards oraz prestiżową nagrodę BolognaRagazzi Award w kategorii non fiction. Urszula Palusińska odniosła także ogromny sukces w zakresie swojej twórczości filmowej.

 

Książka Roku 2017 dla młodzieży i dla dzieci 

Tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oprócz Brzuchem do góry otrzymały także inne tytuły w poszczególnych kategoriach. Nagrodę literacką za książkę dla dzieci otrzymał tytuł Łopianowe pole Katarzyny Ryrych, a nagrodę literacką za książkę dla młodzieży otrzymał tytuł Serce Neftydy Marcina Szczygielskiego.

Czytaliście już książkę Brzuchem do góry? Jak wrażenia?