Książki dla dzieci - zimowe premiery Wydawnictwa Świetlik

Świetlik to młodziutkie wydawnictwo, więc na półkach księgarń dopiero pojawiają się książki dla dzieci, które zostały wydane pod jego szyldem. Wśród nich znajdziecie propozycje dla czytelników do 12 roku życia. Dziś mam dla Was przegląd świetlikowych premier.

Książki dla dzieci — premiery Świetlika

Gustaw, nieśmiały duszek - książki dla dzieci - zimowa premiera

Gustaw, nieśmiały duszek, Flavia Z. Drago
Premiera: 26 października

Niech Was nie zwiedzie duszek w tytule i okołohalloweenowa data premiery książki. Gustaw to nie tyle książka o duszku i innych straszydłach, ile o nieśmiałości i próbie jej przezwyciężenia. Bo głowy bohater, choć umie przechodzić przez ściany i sprawić, że przedmioty unoszą się w powietrzu, ma problem ze znalezieniem przyjaciół. Nie dlatego, że jest duszkiem. Tylko dlatego, że jest zbyt nieśmiały, żeby nawiązywać znajomości.

Gustaw gra na skrzypcach. Dlatego pewnego dnia zdobywa się na odwagę i postanawia zaprosić inne straszydła na swój koncert. Co z tego wyniknie? Czy uda mu się znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Ilustracja z książki Gustaw, nieśmiały duszek

Ilustracja z książki „Gustaw, nieśmiały duszek”

Autorka Gustawa z jednej strony pisze o nieśmiałości. Z drugiej przypisując nieśmiałość duchowi i robiąc z niego głównego bohatera opowieści, stara się oswoić dziecięce lęki.

Książkę Gustaw, nieśmiały duszek możecie zamówić tutaj.

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta - okładka książki

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta, Alex T. Smith
Premiera: 26 października

Tytułowy Zrzędus ma bardzo długą listę rzeczy, których nie lubi. Na jej czele są Święta. Dekoracje, uśmiechnięci ludzie, a zwłaszcza to, że w przedświątecznym czasie ze sklepu znika cała brukselka, sprawiają, że irytacja Zrzędusa sięga zenitu. Dlatego wpada na pewien nikczemny plan. Żeby go zrealizować, wyrusza w podróż na Biegun Północny. Po drodze spotka różnych bohaterów, którzy być może zmienią jego sposób patrzenia na Święta.

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta to pełna humoru książka o przyjaźni i o tym, co w Święta jest najważniejsze. Opowieść jest bardzo dynamiczna, więc mały czytelnik nie będzie miał nawet chwili na nudę. W wydaniu znajdziecie nieco większy rozmiar czcionki, więc książka może być jedną z pierwszych samodzielnych lektur.

Ilustracja z książki "Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta"

Ilustracja z książki „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”

W książce znajdziecie mnóstwo ciekawych, pełnych szczegółów ilustracji, więc po Zrzędusa śmiało możecie sięgnąć, kiedy szukacie książki do czytania dziecku do poduszki.

Znajdziecie ją tutaj.

 

W Noc Wigilijną - książka dla dzieci, zimowa premiera Świetlika

W Noc Wigilijną, Clement C. Moore
Ilustracje: Stacey Thomas
Premiera: 26 października

W Noc Wigilijną to klasyczny poemat Moore’a w nowym polskim przekładzie Barbary Supeł. Wiersz został pierwszy raz opublikowany w 1837 roku. Szybko zyskał popularność. A wyobrażenie Świętego Mikołaja z workiem zabawek, wchodzącego przez komin i napełniającego skarpety upominkami, stało się podwaliną tego, jak obecnie postrzegamy tę postać. Wiersz miał też duży wpływ na tradycję rozdawania prezentów w święta.

Ilustracja z książki W Noc Wigilijną

Ilustracja z książki „W Noc Wigilijną”

Ta książka z jednej strony będzie świetnym mikołajkowym lub świątecznym upominkiem dla dziecka. Z drugiej jest historyczną cząstką świątecznej tradycji.

Książkę znajdziecie tutaj: W Noc Wigilijną.

Czerwone Saneczki - okładka świątecznej książki dla dzieci

Czerwone Saneczki, Erin Guendelsberger
Ilustracje: Elizaveta Tretyakova
Premiera: 26 października

Czerwone Saneczki to opowieść o małych saneczkach i wielkim marzeniu. Tytułowe saneczki mają jedno marzenie. Chciałyby być wielkie, szybkie, umieć latać i pomagać Mikołajowi w rozdawaniu prezentów dzieciom. Tylko że są młodziutkie, małe i nikt nie wierzy, że marzenie saneczek może się spełnić.

Ilustracja z książki Czerwone Saneczki

Ilustracja z książki Czerwone Saneczki

To przepełniona świąteczną atmosferą opowieść o sile marzeń i o tym, że watro marzyć.

Pięknie ilustrowaną opowieść znajdziecie tutaj: Czerowne Saneczki.

 

Podwójne Święta - polsko-ukraińska książka dla dzieci

Podwójne Święta, Joanna Jagiełło
Ilustracje: Katarzyna Urbaniak
Premiera: 9 listopada

Podwójne Święta to bardzo ciekawa książka, bo dwujęzyczna i dwukulturowa: polska i ukraińska. Osią opowieści o polskich i ukraińskich świętach, tradycjach jest wspólne pieczenie pierniczków przez polsko-ukraińskich sąsiadów.

Wszystko zaczyna się od tego, że Maja i Wojtek zauważają na osiedlu nowych sąsiadów. Chłopiec zaprasza rodzinę z Ukrainy na wspólne przygotowywanie świątecznych pierniczków.

To opowieść o tym, że sporo nas łączy, nawet mimo różnic.

Książkę możecie znaleźć tutaj: Podwójne Święta.

Kora i Koło Roku, Mira Daga
Ilustracje: Ewa Popławska
Premiera: 9 listopada

Kora to książka pełna magii dla nieco starszych dzieci. Główna bohaterka, siedmiolatka straciła ukochaną suczkę, więc próbuje sobie poradzić ze stratą. Dziewczynka wcale nie jest taka jak inne. Jej mama jest czarownicą. Jednak Kora nie do końca rozumie, na czym to całe czarownictwo polega.

Pewnej nocy Korę odwiedza Bogini, która zabiera dziewczynkę w podróż po Kole Czasu. Czy uświadomienie otaczającej świat magii i praw Natury pomoże dziewczynce pogodzić się ze stratą?

Ilustracja z książki Kora i Koło Roku

Ilustracja z książki „Kora i Koło Roku”

Ciepłą opowieść o harmonii, prawach rządzących Naturą, magii i radzeniu sobie ze stratą przyjaciela okraszaj przepiękne ilustracje Ewy Popławskiej.

Książkę znajdziecie tutaj: Kora i Koło Roku.

Ulica Radosna 123 - okładka książki

Ulica Radosna 123, Lodovica Cima
Ilustracje: Giulia Dragone
Premiera: 9 listopada

To pełna przygód opowieść o małej społeczności z kamienicy przy ul. Radosnej. Toteż mały czytelnik przyjrzy się perypetiom dzieci, dla których najbliższa okolica to ich całe uniwersum. W nim codzienne czynności zamieniają się w ciekawą przygodę. Z takimi przyjaciółmi nie można się nudzić.

Ulica Radosna 123 - ilustracja

Ilustracja z książki „Ulica Radosna 123”

Ulica radosna to opowieść o tym, jak ważne są w życiu małe społeczności i ile radości może na co dzień dostarczać bycie ich częścią. Książkę możecie znaleźć tutaj.

 

Wydawnictwo Świetlik to najmłodszy imprint Wydawnictwa Kobiecego.  skupia się na małych czytelnikach z czterech grup wiekowych:

  • 0-2 lata,
  • 3-5 lat,
  • 6-8 lat,
  • i 9-12 lat.

Zaglądajcie tutaj: Wydawnictwo Świetlik w TaniaKsiazka.pl, żeby być na bieżąco z książkowymi nowościami Świetlika dla małych czytelników.

Sprawdź też: Świetlik – nowe wydawnictwo z książkami dla dzieci