J.R.R. Tolkien bez wątpienia dał światu coś niezwykłego: fantazję, przygodę, historię, która nigdy się nie znudzi. Osierocony w wieku 12 lat, przeszedł długą drogę zanim stał się profesorem na Oxfordzie. Pewnego dnia napisał: “You shall not pass” (“Nie możesz przejść” – słynne słowa, które wypowiada Gandalf blokując Balrogi przejście). Nawiązywały one do sloganu propagandowego z IWŚ. Tolkien – człowiek legenda, wielki pisarz, wzór, autorytet – był każdym z nich w pracy i w życiu. Dzisiaj z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, wybrałam dla Was książki podobne do serii fantasy wszech czasów: Władca pierścieni, ponieważ jestem pewna, że to dzieło słynnego Brytyjczyka znacie już na pamięć.

Koło czasu. Tom 14. Pamięć Światłości6. Podobne do: Władca pierścieni. Koło czasu. Tom 14. Pamięć Światłości Robert Jordan, Brandon Sanderson

Koło Czasu – epicka seria fantasy, która doczekała się w sumie 15 tomów (łącznie z prequelem). Początek serii, w której poznajemy trzech chłopców, wiodących bardzo beztroskie życie w małej wiosce, miał w zamierzeniu przypominać klimatem Shire. Seria rozpoczyna się w momencie, kiedy do Pola Emonda, małej wioseczki na odludziu przybywa członkini magicznego zakonu. Jest przeświadczona, że czasy pokoju są policzone, a wśród chłopców, których trzeba ocalić, jest wybraniec. Serię kontynuował sam Brandon Sanderson.

Najstarszy5. Podobne do: Władca pierścieni. Najstarszy  Christopher Paolini

Podobnie jak w historii opisanej przez Tolkiena w serii Dziedzictwo, poznajemy świat pełen elfów, krasnoludów i smoków. Opisany przez Paolini świat jest równie bogaty językowo i historycznie jak ten Tolkiena. Jego bohaterem jest Eragon, który pewnego dnia odnajduje smocze jajo.

4. Podobne do: Władca pierścieni. Imię wiatru. Kroniki królobójcy Tom 1 – Patrick Rothfuss

Powiedzieć o tej książce, że to światowy bestseller, to zdecydowanie za mało. Ta książka to legenda, kawał genialnej prozy, świata tak niezwykłego, że mimo iż jest magiczny, wydaje się na wskroś prawdziwy. Poznajemy w niej legendarnego maga, Kvothe, który zabierają nas w podróż po niezwykłych ścieżkach własnego życia.

Król Demon Siedem Królestw Księga 13. Podobne do: Władcy pierścieni. Król Demon. Siedem Królestw, Księga 1 – Cinda Williams Chima

Dwoje ludzi, tak innych jak noc i dzień, księżyc i słońce. On, Han Alister, jest złodziejem, który z niewiadomych dla siebie przyczyn od zawsze, ma na rękach srebrne, magiczne bransolety. Ona – jest szesnastoletnią następczynią tronu Fells, która ma poślubić kandydata wybranego przez matkę, z pięknym zamkiem i kosztownościami. Tylko, że dziewczyna nie takie życie sobie wymarzyła. W jej snach będzie dokonywać wielkich czynów i zmieniać historię świata. Kiedy Han kradnie niezwykle wartościowy, magiczny amulet, ich losy się połączą, a wtedy wszystko co znali… na zawsze się zmieni.

Zabójczy księżyc2. Podobne do: Władcy pierścieni. Zabójczy księżyc – N. K. Jemisin

Ogromną zaletą książek Jemisin jest zapierający dech w piersiach świat fantasy, który porywa nas od pierwszej strony i już nie puszcza. W tej niesamowitej historii poznamy zbieraczy snów, spisek, który naznacza życie wielu ludzi, religię, która pociąga za sznurki i wojnę, która wisi w powietrzu. Jemisin osadziła akcję swojej powieści w świecie przypominającym Afrykę i Środkowy Wschód, nadając krainom fantasy zupełnie nowy koloryt.

Sabriel 1. Podobne do: Władcy pierścieni. Sabriel – Garth Nix

Książka, która dla wielu współczesnych pisarzy fantasy stała się niedoścignionym wzorem. Zabiera nas do niezwykle mrocznego świata, gdzie życie i śmierć toczą ze sobą nieustający bój. Historia mroczniejsza niż ta z Władcy Pierścieni, ale opisana z równie niezwykłą pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Poznajemy w niej młodziutką dziewczynę, która jest jeszcze nieprzygotowana do ciężaru, który spocznie niedługo na jej ramionach, kiedy będzie musiała przejąć rolę swojego zaginionego ojca, nekromanty.

Nie wiem jak Wy, ale ja do Władcy Pierścieni wracam co jakiś czas. Ta historia jest nie tylko niezwykle interesująca, wciągająca i oszałamiająca, ale także w pewnym sensie ciepła i po prostu mądra. Nie sposób znaleźć tytuły, które jej dorównują, ale warto próbować i wciąż poszukiwać książek, które dadzą nam tyle radości, co któregoś dnia dała nam legendarna historia mieszkańców Śródziemia.