Lista najlepszych książek XXI wieku, która powstała z inicjatywy redaktora BBC z pewnością jeszcze ulegnie zmianie. W końcu wiek, w którym żyjemy jest jeszcze młody. Jednak dzięki tym książkom… już przechodzi do historii.

Jedna z książek, którą znajdziecie poniżej została napisana prozą przypominającą poezję. Jeszcze inna zawiera tak wiele długich i skomplikowanych zdań, że samo jej czytanie przypomina wędrowanie po ciemnym lesie. Kilka z nich to zdobywcy Pulitzera. Łączy je jedno: wszystkie bezwzględnie zachwyciły publiczność i krytyków. Ci ostatni na prośbę reportera BBC wskazali 156 tytułów najlepszych książek XXI wieku. Te, które pojawiały się najczęściej, trafiły do najlepszej 12.

Poznajcie niektóre z nich, które zajęły czołowe miejsca w tym zestawieniu. Każda jest wyjątkowa, szczególna, wspaniała. Bez względu na tematykę pozostawia czytelnika w stanie kompletnego rozbicia, otępienia i zdumienia. To te książki, które zmieniają świat.

6. Lista najlepszych książek XXI wieku – 2666, Bolano Roberto

2666La Vanguardia napisała o tej książce: Nie tylko największa hiszpańskojęzyczna powieść tej dekady – ale jeden z kamieni milowych, który definiuje całą literaturę.

Czy ta książka jest tak dobra, bo pisał ją umierający człowiek? Może nie miał nic do stracenia i puścił wszystkie hamulce, które kiedykolwiek mówiły mu: to jest za mocne, tego nie pisz. Książka 2666 żyje, mówi do nas. Nie dowiemy się, co łączy głównych bohaterów z serią okrutnych zbrodni, dopóki sami nie zadamy pytania i na nie nie odpowiemy. Tak pisze Bolano, próbuje nas zmusić do wysiłku, wciągnąć w zagadkę, którą rozwiązać możemy tylko my sami.

2666 to zbiór pięciu opowieści, chociaż niektórzy twierdzą, że tylko trzech. Autor życzył sobie, aby książka wydana pośmiertnie została podzielona. Jednak tak się nie stało. W pierwszej części poznajemy 4 literatów, z których każdy pochodzi z innego kraju. Łączy ich fascynacja jaką darzą Archimboldiego, niemieckiego pisarza. W tle pojawiają się niezwykle brutalne morderstwa i gwałty dokonane na dużej liczbie kobiet. Powieść została napisana z dużym rozmachem, liczy niemal 1000 stron. Niektórzy twierdzą, że wymaga wysiłku przy czytaniu, ale tym charakteryzują się wielkie dzieła, a w szczególności te należące do Bolano.

5. Lista najlepszych książek XXI wieku – Droga, Cormac McCarthy

DrogaDwoje ludzi: ojciec i syn. Zniszczony świat, apokaliptyczna przyszłość, ludzie-kanibale na ulicach, ciemność, strach, głód. Nie bez powodu napisałam tych kilka zdań bez orzeczenia. Właśnie taki styl pisania ma McCarthy. Jego zdania są proste, często pozbawione czasowników, bardzo często przypominają czystą poezję.

Ta książka, to droga, którą muszą przebyć główni bohaterowie ale także i my. Idziemy z nimi, chociaż tego nie wiemy. Ich życie sprowadza się do prostych czynności: jedzenie, picie, przygotowywanie posiłków, szukanie pożywienia, ukrywanie się przed zagrożeniem, wypatrywanie niebezpieczeństwa. Ich jedyna broń to stary rewolwer, a jedyny bagaż to ich własne ubranie i koszyk zakupowy. Jednak mają coś jeszcze, coś, czego nie zniszczył żaden kataklizm, czego nie zniszczy nawet śmierć – miłość, ojca do syna. Miłość, która pcha ich do przodu, każe walczyć o każdy pojedynczy dzień.

Ta książka zostawi w Was ślad, którego nigdy nie zatrzecie. Uświadomi Wam, jak ogromnym szczęściem są proste rzeczy, które nas otaczają. Chociaż tak naprawdę to opowieść o rodzinie, o tych małych-dużych cudach jakimi są nasi najbliżsi i ich miłość. Książka otrzymała w 2007 roku nagrodę Pulitzera.

4. Lista najlepszych książek XXI wieku – Białe zęby, Zadie Smith

Białe zębyLondyn – jedno z najbardziej multikulturowych miast świata. Trafiają tu ludzie z każdego zakątka naszego globu, zakładają tu rodziny i rozpoczynają nowy rozdział w życiu. To zderzenie kultur, religii, tradycji tak różnych i czasami tak skrajnych, że nie może się obyć bez echa. O tym właśnie jest ta książka, o tym echu. W książce autorka zawarła wiele własnych doświadczeń. sama jest córką imigrantów z Jamajki, mieszka w tej samej części Londynu, co jej bohaterowie. Tę książkę najlepiej mogą zrozumieć imigranci – i to nie tylko Ci z Afryki, ale także my – Polacy. Przecież jesteśmy jedną z największych grup narodowościowych w Wielkiej Brytanii. Bez względu na to, skąd przybywają imigranci, dla każdej pojedynczej osoby jest to ogromna zmiana w życiu. Trzeba porzucić wszystko co się zna, przyjaciół, z którymi wychowywało się całe życie, własną kulturę, napisy na znakach w języku, który się rozumie. Niektórzy obiecują sobie, że to tylko na chwilę i zostają na całe życie.

Białe zęby to opowieść o trzech rodzinach, w których mieszają się różne narodowości, religie i zwyczaje. Akcja książki skupia się wokół rodziny Archiego i Samad Iqbal, dwóch przyjaciół z okresu II wojny światowej. Poznajemy ich rodziny i obserwujemy jak kolejne pokolenia zapuszczają korzenie. Rodzą się pytania o własną przynależność, o tożsamość, o informacje, które powinno przekazać się swoim dzieciom. Jednak czasami odpowiedzi zacierają się w pamięci.

Przeczytaj również: 6 tytułów z listy najlepszych książek XXI w wg BBC – część 2.