Nagroda Bookera 2019 to jedno z bardziej wyczekiwanych wyróżnień literackich, zarówno przez pisarzy, jak i samych czytelników. Wczoraj wieczorem, 9 kwietnia 2019 roku, ogłoszono shortlistę The Man Booker International Prize. A w związku z tym, z przyjemnością informujemy, że znalazła się na niej polska autorka, Olga Tokarczuk. Pisarka trafiła tam z powieścią Prowadź swój pług przez kości umarłych, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones. Tym samym Tokarczuk już po raz drugi została wyróżniona w tym prestiżowym konkursie.

Prowadź swój pług przez kości umarłych - kup na TaniaKsiazka.pl

Nagroda Bookera 2019 – kilka słów o książce

Pierwszą nominację polska pisarka zdobyła w 2018 roku za powieść Bieguni, zdobywając główne wyróżnienie. Poza tym Tokarczuk ma na swoim koncie wiele innych prestiżowych nagród literackich czy nominacji. Zwycięzcę tegorocznej Nagrody Bookera poznamy już 21 maja bieżącego roku. W związku z tym gorąco kibicujemy naszej reprezentantce i mocno trzymamy kciuki.

Książka Prowadź swój pług przez kości umarłych na polskim rynku pojawiła się w 2009 roku. Opowieść została zaliczona do thrillera moralnego z wciągającą zagadką kryminalną. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, starsza kobieta, posiadająca umiejętność czytania z gwiazd. Kobieta mieszka wraz ze swoimi ukochanymi psami i wiedzie całkiem spokojne życie. Do czasu, aż w lasach, przylegających do osady, w której mieszka Janina, dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Ofiarami są myśliwi, jednak sprawcę trudno jednoznacznie ustalić. Duszejko ma swoją teorię na ten temat, ale przez nikogo nie jest brana na poważnie. Ponieważ kto normalny zwróciłby uwagę na słowa ekscentrycznej starszej pani, która najbardziej na świecie ceni sobie zwierzęta? A ponadto większość swoich teorii bohaterka opiera przede wszystkim na tym, co zapisane w gwiazdach. Tymczasem morderstwa robią się coraz bardziej brutalne i krwawe, a tożsamość sprawcy wciąż pozostaje zagadką.

Warto tutaj również wspomnieć, że na podstawie wyróżnionej książki, Agnieszka Holland stworzyła film pt. Pokot.

Jak już wspomnieliśmy, Nagroda Bookera 2019 zostanie wręczona 21 maja bieżącego roku. Trzymamy kciuki za zwycięstwo Olgi Tokarczuk i życzymy powodzenia! A Wy, drodzy Czytelnicy, koniecznie dajcie nam znać, czy czytaliście książkę i widzieliście film.

Tutaj znajdziecie powieść pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych. Natomiast niżej prezentujemy zapowiedź filmu.