Nagrody Nowej Fantastyki - wyniki Nagrody Nowej Fantastyki

Nagrody Nowej Fantastyki to literackie nagrody przyznawane od 2014 roku przez redakcję czasopisma Nowa Fantastyka, czyli miesięcznika poświęconego szeroko rozumianej fantastyce, który ukazuje się już od dwudziestu lat. To w nim zaczynali wielcy polscy fantaści, jak Andrzej Sapkowski, czy Jacek Dukaj. Do samej nagrody natomiast nominuje się książki i publikacje wydane w kalendarzowym roku poprzedzającym. Ten krótki wstęp napisałam z myślą o tych, którzy zajrzeli tu z ciekawości i wcześniej nie mieli pojęcia o istnieniu takiej nagrody czy czasopisma. Booo na przykład do tej pory interesowały ich wyłącznie kryminały lub romanse, ale teraz mają ochotę na zapoznanie się z nowym gatunkiem.

Zatem dla znawców i miłośników mam listę z nazwiskami laureatów Nagrody Nowej Fantastyki, które zapewne dobrze znają, a dla nowicjuszy – tę samą listę. Mogą ją bowiem potraktować jako bilet w pierwszą podróż do wyszukanego świata fantazji. Jak zaczynać – to z przytupem! 

Nagrody Nowej Fantastyki Książek szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Nagrody Nowej Fantastyki – wyniki

W tym roku Nagrody Nowej Fantastyki zostały przyznane już po raz ósmy. Zwycięzców wyróżniono w sześciu kategoriach – czterech literackich i dwóch komiksowych. Kategorie literackie to Polska Książka Roku, Zagraniczna Książka Roku, Wznowienie Roku oraz Nagroda im. Macieja Parowskiego. Kategorie komiksowe to Polski Komiks Roku i Zagraniczny Komiks Roku. Warto wspomnieć, że Nagroda im. Macieja Parowskiego dawniej nosiła miano Reflektora, a jej zadaniem jest wyróżnienie talentu pisarskiego autora bądź autorki, nie zaś pojedynczego dzieła. Tym samym kapituła chce skupić uwagę czytelników na zdolnościach i warsztacie twórcy, nie na konkretnej opowieści.

Poniżej przedstawiamy listę tegorocznych zwycięzców:

Zagraniczna Książka Roku

Wydech Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>Wydech Ted Chiang

*

Polska Książka Roku

Upiór. Historia naturalna Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>Upiór. Historia naturalna Łukasz Kozak

*

Wznowienie Roku

Green Town Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>Green Town Ray Bradbury

*

Zagraniczny Komiks Roku

Indyjska włóczęga Sprawdź na TaniKsiazka.pl >>
Indyjska włóczęga Alain Ayroles, Juanjo Guarnido

*

Polski Komiks Roku

Czerwony pingwin musi umrzeć 2 Sprawdź na TaniKsiazka.pl >>
Czerwony Pingwin musi umrzeć 2 Michał ‘Śledziu’ Śledziński

*

Nagroda im. Macieja Parowskiego

"Wojciech

Wojciech Gunia

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej obecnie znajdują się organizatorzy imprez masowych, a ponad wszystko niepewny los tych wydarzeń, w tym momencie redakcja Nowej Fantastyki nie jest w stanie podać konkretnej daty i miejsca wręczenia tegorocznych i ubiegłorocznych nagród. Te informacje pojawią się w późniejszym terminie, warto zatem śledzić ich  profil na Facebooku.

Zobacz także: