National Book Award 2020 National Book Award 2020

Jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, National Book Award 2020 rozdane! National Book Award została ustanowiona w 1936 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Księgarzy, a od 1950 wyróżnienia otrzymują autorzy amerykańscy za publikację wydaną w danym roku. W tym roku laureatami niezależnego, eksperckiego jury zostali: w kategorii proza – Charles Yu za powieść Interior Chinatown, w kategorii non fiction – Tamara Payne i jej nieżyjący ojciec Les Payne za biografię Malcolma X The Dead Are Arising, w kategorii książka dla młodzieży – Kacen Callender za powieść King and The Dragonflies, natomiast w kategorii poezja – Don Mee Choi za tomik  DMZ Colony.

National Book Award 2020

National Book Award 2020

Podobnie jak inne ważne literackie wydarzenia w tym roku, rozdanie nagród National Book Awards 2020 również nie miało tradycyjnej formy. Wieczorem 18 listopada odbyła się przygotowana przez organizatorów specjalna transmisja online. Prowadzący łączyli się z użytkownikami z różnych miejsc na całym globie: od Nowego Jorku po Japonię. Co roku uroczysta gala rozdania nagród łączyła się z charytatywną kwestą na rzecz organizacji non-profit National Book Foundation, która sprawuje pieczę nad nagrodami. 2020 uniemożliwił dokonanie bezpośrednich wpłat, dlatego fundacja zwróciła się z prośbą do wszystkich uczestników transmisji o wpłatę 50 dolarów lub więcej. Szczodrość ponad 800 darczyńców w przeliczeniu na konkretną sumę, wyniosła 490 tysięcy dolarów. Każdy z laureatów otrzymał po 10 tysięcy dolarów nagrody, natomiast autorzy nominowani po 1 tysiącu dolarów.

National Book Award 2020 w kategorii: powieść

Interior Chinatown Charles Yu

W kategorii powieść National Book Award 2020 odebrał Charles Yu za  książkę Interior Chinatown. W Polsce możemy tego autora kojarzyć z opowiadaniami publikowanymi w Nowej Fantastyce oraz antologii Kroki nieznane, a także z powieści Jak przeżyć w fantastycznonaukowym świecie. Druga powieść w karierze pisarza literatury fantastycznej, nagrodzona właśnie Interior Chinatown to satyryczna opowieść, której autor nadał formę scenariusza filmowego. Głównym bohaterem Willis Wu – aktor, którego kariera się posypała, gdy zaczął grać drugorzędne role w azjatyckich serialach kryminalnych.

Książka Charlesa Yu ma również szansę na kolejną nagrodę. Znajduje się bowiem na długiej liście nominowanych do Adrew Carnegie Medals for Excellence. Należy też wspomnieć, że była nominowana do francuskiej Prix Médicis. Dlatego warto uważnie śledzić literackie doniesienia i wyczekiwać polskiego wydania Interior Chinatown.

National Book Award 2020 w kategorii: non fiction

The Dead Are Arising Tamara Payne, Les Payne

Nagrodę National Book Award 2020 w kategorii non fiction przyznano za książkę The Dead Are Arising autorstwa Tamary i śp.p. Lesa Payne’ów. To biograficzna opowieść o życiu legendarnego przywódcy afroamerykańskiego ruchu o równouprawnienie Malcolma X, który zmarł w 1965 roku. Pracę nad życiorysem jednego z najważniejszych działaczy walczących o prawa czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych, równego w swych wysiłkach z Martinem Lutherem Kingiem, Tamara Payne wraz z ojcem Lesem rozpoczęli już kilka lat temu. Niestety Les Payne, jeden z najpopularniejszych afroamerykańskich dziennikarzy, m.in. założyciel Narodowego Stowarzyszenie Czarnych Dziennikarzy oraz zdobywca Nagrody Pulitzera w kategorii dziennikarstwa śledczego nie doczekał końca książki, ponieważ marł w 2018 roku. Córka jednak nie porzuciła projektu. Samodzielnie dokończyła biografię i opublikowała ją w 2020 roku.

National Book Award 2020 w kategorii: książka dla młodzieży

Queen of the Conquered Kacen Callendar

Kacen Callendar odebrała nagrodę National Book Award 2020 w kategorii najlepsza książka dla młodzieży za powieść Queen of the Conquered. Dobra passa autorki trwa. Dosłownie kilka tygodni temu za inną powieść – Queen of the Conquered – otrzymała ona wyróżnienie World fantasy Award, czyli jedną z najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej. Jej nagrodzona powieść King and The Dragonflies opowiada o przygodach dwunastoletniego Kingstona Jamesa. Chłopiec jest przekonany, że jego zmarły brat po śmierci zamienił się w ważkę. A ja jestem przekonana, że gdy tylko książka pojawi się na polskim rynku, skradnie serca nastoletnich czytelników.

National Book Award 2020 w kategorii: poezja

DMZ Colony, Don Mee Choi

W kategorii poezja National Book Award 2020 powędrowała doo Don Mee Choi za tomik  DMZ Colony. To zbiór utkany z wierszy, prozy, fotografii i rysunków będący namysłem nad życiem osobistym i jego kontekstem politycznym. Ta koreańsko-amerykańska poetka i tłumaczka ukazuje siłę tłumaczenia jako poetyckiego narzędzia do poruszania się po granicach historycznych i językowych. Zgłębia przy tym przeplatające się historie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, nadając im poetyczny charakter.

Nagrody honorowe

Podczas uroczystości przyznano również nagrody honorowe. Trafiły one do szefowej wydawnictwa Simon & Schuster, zmarłej w maju 2020 roku Carolyn Reidy oraz pisarza Waltera Mosleya. Mosley to popoularny w USA autor kryminałów. Choć w naszym kraju nie jest tak znany, możemy przeczytać kilka jego książek, m.in. Diabeł w błękitnej sukience. Czy teraz również w Polsce zyska szerszy rozgłos?

Powiązane artykuły: