zmarł Tom Wolfe

Zmarł Tom Wolfe, o którym mówi się, że był kronikarzem współczesnej Ameryki.

Zmarł Tom Wolfe

źródło: wyborcza.pl

Zmarł Tom Wolfe – twórca nurtu Nowego Dziennikarstwa

Pisarz urodził się 2 marca 1930 roku. Odkąd w 1962 roku zaczął pracować w New York Herald Tribune jako reporter, zamieszkał w Nowym Jorku. Był jednym z twórców nurtu Nowego Dziennikarstwa, który polegał na wprowadzeniu technik literackich do reportażowych relacji. W latach 60. i 70 był prekursorem używania technik powieściowych w literaturze faktu. Jego sposób postrzegania świata był ironiczny i bezlitosny. Potrafił z niewiarygodną sprawnością posługiwać się słowami. Pisał książki wpisujące się w nurt literatury faktu oraz powieści.  Tom Wolfe w swojej twórczości podejmował tematy społeczne.

W Polsce po 1993 roku wydano sześć jego najsłynniejszych książek

Jedną z powieści wydanych w naszym kraju jest powieść Nazywam się Charlotte Simmons, która okazała się światowym bestsellerem. Tytułowa bohaterka pochodząca z dość biednej i skromnej rodziny zdobywa stypendium i rozpoczyna studia na Dupont University, jednej z lepszych uczelni. Z naiwnością wchodzi w świat zblazowanej, bogatej młodzieży, z którym nie zetknęła się wcześniej. Wychowana w surowej i religijnej rodzinie, nie może zrozumieć nowego otoczenia, a tym samym się w nim odnaleźć. Okazuje się, że inteligencja i umiejętności to za mało, żeby być docenioną w środowisku.

Ostatnia Honor krwi, wydana u nas w 2015, to przekomiczna opowieść o młodym, kubańsko-amerykańskiego oficerze policji Nestorze Camacho, który po tym jak zawieszono go w czynnej służbie, nawiązuje przyjaźń z reporterem Miami Herald: Johnem Smithem, prowadzącym śledztwo w sprawie dzieł rosyjskich modernistów. Obaj bohaterzy zagłębiają się w przestępczy półświatek.

Tom Wolfe zmarł 14 maja w wieku 88 lat. Umarł w szpitalu, do którego trafił z powodu infekcji.