17 maja, w pierwszy dzień Warszawskich Targów Książki, ogłoszono nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2018. To najbardziej uznana polska nagroda literacka. Każdy rodzimy pisarz marzy, aby znaleźć się w gronie laureatów.

Literacka Nagroda Nike jest nagrodą za najlepszą książkę poprzedniego roku. Przyznaje się ją od 1997 roku. W konkursie mogą brać udział dzieła, które reprezentują wszystkie gatunki literackie łącznie z esejami, pamiętnikami i biografiami. Konkurs wyklucza tylko prace zbiorowe i opracowania. Głównym celem konkursu jest promocja polskiej literatury współczesnej. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2018 – 20 tytułów

Jury konkursu przyznało – jak co roku – 20 nominacji dla książek reprezentujących różne gatunki – to pierwszy etap konkursu. Wśród wyróżnionych książek są 3 tomiki wierszy, 3 eseje, 5 powieści, 4 zbiory opowiadań, 3 reportaże i dwie biografie.

Nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2018 tomiki wierszy

Nominowane eseje

Nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2018 powieści

Nominowane opowiadania

Nominowane reportaże:

Nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2018 biografie

Nominacje to pierwsza część konkursu. We wrześniu Jury Konkursu ogłosi finalistów, a 7 października, w pierwszą niedzielę miesiąca, zwycięzców spośród pisarzy, którzy otrzymali nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2018. W skład jury wchodzą: Marek Zaleski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Anna Dowgird, Anna Nasiołowska, Antoni Pawlak, Paweł Rodak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Andrzej Werner.

Mieliście już okazję zapoznać się z którąś z nominowanych pozycji? Może moglibyście polecić mi, z którą z nich, według Was warto się zapoznać?