Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022 Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022! To już 26. edycja nagrody, której fundatorami są Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Agory. W 2021 roku to najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Polsce trafiło do Zbigniewa Rokity za reportaż Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Autor otrzymał wtedy nie tylko nagrodę kapituły, ale uhonorowano go również nagrodą czytelników. Przed Wami 20 tytułów, które mają szansę dołączyć do najlepszych dzieł z ubiegłych lat.

Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022

Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022

Po raz pierwszy Nagrodę Literacką Nike przyznano w 1997 r. Od tamtego momentu w ten sposób co roku Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory wyróżniają najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie mogą brać udział dzieła napisane w każdym gatunku literackim. Kto w tym roku decydował, które utwory zasługują, by powalczyć o Nike 2022? W jury zasiedli: Przemysław Czapliński (przewodniczący), Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022 w kolejności alfabetycznej:

***

Przedstawiona powyżej lista to tzw. długa lista nominowanych. Już na początku września poznamy siódemkę, która trafi do finału. Ogłoszenie wyników odbędzie się natomiast 3 października. Wtedy dowiemy się, w czyje ręce powędruje statuetka projektu Gustawa Zemły i nagroda finansowa w wysokości 100 tys. złotych.

Macie swojego faworyta lub faworytkę?

Czytaj także: