Polsko-niemiecka nagroda dla Masłowskiej

Polsko-niemiecka nagroda dla Masłowskiej to już kolejne prestiżowe wyróżnienie w dorobku polskiej pisarki. Warto tutaj wspomnieć, że autorka to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych pisarek młodego pokolenia. Tym razem w jej ręce powędrowała nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego, czym z radością się z wami dzielimy. Ponadto, obok polskiej laureatki, znalazła się również Dea Loher.

Polsko-niemiecka nagroda dla Masłowskiej

fot. Marcin Szczygielski/ wikipedia.org

Polsko-niemiecka nagroda dla Masłowskiej – kilka słów o wyróżnieniu

Wyróżnienie przyznały wspólnie władze Torunia i Getyngi. Uroczysta gala odbywa się w tych miastach naprzemiennie. W związku z tym tegoroczne wręczenie nagród odbędzie się w Getyndze 18 października 2020 roku. Zwyciężczynie mogą liczyć na czek w wysokości 5 tysięcy euro każda. Ponadto otrzymają również pamiątkową plakietkę i dyplom. W uzasadnieniu na stronie UM w Toruniu można przeczytać:

Dorota Masłowska nie unika tematów kontrowersyjnych, lecz piętnuje stereotypy – zarówno narodowe, jak i te wyrastające z popkultury. Obnaża społeczne kłamstwa, demaskuje cechy polskiej mentalności, nietolerancję, skłonność do wprowadzania łatwych podziałów na swoich i obcych, akceptowanie przemocy, nawet gust muzyczny (fenomen disco polo).

Ponadto warto tutaj wspomnieć, że nagroda przyznawana jest autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. Pierwsze rozdanie wyróżnienia odbyło się w 1996 roku.

Polsko-niemiecka nagroda dla Masłowskiej to dla nas doskonała wiadomość, choć trzeba przyznać, że wcale nas nie dziwi. Dlaczego? Ponieważ pisarka już od lat zdobywa uznanie wśród czytelników i krytyków literackich. Jej powieści są nietuzinkowe. Nierzadko dzielą czytelników na dwa obozy – ci, którzy kochają jej książki i ci, którzy nienawidzą ich. Jedno jest pewne, nikt obok tych pozycji nie przechodzi obojętnie. Jej głos, jako pisarki młodego pokolenia jest słyszalny i dostrzegalny na każdym froncie. W związku z tym nic dziwnego, że w ręce autorki powędrowało kolejne, znaczące wyróżnienie.

Jeśli do tej pory nie było wam po drodze z twórczością Doroty Masłowskiej, koniecznie nadróbcie zaległości. Tutaj znajdziecie jej książki. Koniecznie też dajcie nam znać, czy w waszej domowej biblioteczce znajdują się jakieś jej opowieści.