Seria Ostatnie Imperium - sprawdź na TaniaKsiążka.pl

Seria Ostatnie Imperium Brandona Sandersona, to cykl książek fantasy, których akcja rozgrywa się na magicznej planecie Scadrial. To okrutny świat, którym rządzi nieśmiertelny Imperator, a społeczeństwo dzieli się na trzy warstwy: pierwsza to obligatorzy, czyli członkowie Stalowego Zakonu, wielcy wyznawcy Imperatora, druga – arystokraci, posiadają najwięcej przywilejów, a trzecia, najbardziej liczna grupa to niewolnicy, inaczej grupa Skaa, która nie ma właściwie żadnych praw. Główną bohaterką całej serii jest Vin– pół-skaa i złodziejka, posiadająca moc Zrodzonej z mgły, a także towarzyszący jej Elend Venture – chłopak lepiej urodzony, szlachcic. Oboje walczą ze złem, które nieustannie zagraża światu. Swoją rozgrywkę chcą zacząć od spacyfikowania Ostatniego Imperatora.

Jak dalej potoczyły się ich losy? Dowiesz się tego, jeśli sięgniesz po wszystkie sześć części tej serii. Przedstawiamy je poniżej:

1. Seria Ostatnie imperium: Z Mgły Zrodzony

Świat przedstawiony, to miejsce wiecznie przyobleczone przez mgły; niebo tam jest czerwone, a z nieba pada tylko deszcz, śnieg i popiół. Fabuła obraca się wokół złodziejki Vin, szesnastoletniej dziewczyny należącej do marginesu społecznego band skaa. Dzięki pewnym umiejętnościom, pozwalającym jej kontrolować emocje innych ludzi, wciąż udaje jej się przeżyć w niebezpiecznych warunkach. Na jej drodze pojawia się zainteresowany nią Kelsier, potężny Zrodzony z Mgły, który ma dla niej intrygującą oraz niebezpieczną ofertę współpracy. Okazuje się, że Kelsier zamierza obalić Ostatniego Imperatora.

Niesamowicie wciągająca książka Brandona Sandersona, nie pozwala nawet na chwilę znudzenia. Pełna napięcia, intryg i zaskakujących zwrotów akcji, trzyma Czytelników w swoich szponach do końca. A gdy już sięgniecie po pierwszy tom z cyklu Ostatnie imperium, nie będziecie w stanie oprzeć się jego kontynuacji.

2. Seria Ostatnie imperium: Studnia Wstąpienia

Kiedy lud odzyskał głos, a Vin i Elend – bohaterowie znani już z poprzedniej części – próbują odbudować królestwo, wydaje się, że nic już nie może stanąć im na drodze. A jednak wieść o najcenniejszych skarbach Ostatniego Imperatora szybko się roznosi. Królestwo atakują trzy, niezależne od siebie, armie. W poszukiwaniu skarbów, nie zawahają się zniszczyć całego Luthadel. Jedynym ratunkiem może być tytułowa Studnia Wstąpienia, jednak nikt nie wie, gdzie się znajduje. Bohaterowie nie mają wyboru – muszą ją znaleźć. Zwłaszcza, kiedy ceną za porażkę jest śmierć.

Na początku akcja powieści prowadzona jest spokojnie, tylko po to, by zaraz zszokować Czytelnika wartką fabułą i ilością niesamowitych wrażeń. To książka, którą każdy pochłonie z zawrotną prędkością.

3. Seria Ostatnie imperium: Bohater wieków 

Brandon Sanderson nie próżnował. Trzecia część przygód Vin i Elenda oraz ich przyjaciół, utrzymuje poziom poprzednich części, a zdaniem niektórych, jest najlepszą książką z całej serii. Tym razem bohaterowie muszą zmierzyć się z jedną z pierwotnych istot, które stworzyły świat – Zniszczeniem. Przed laty obiecano mu, że będzie mógł unicestwić wszystko, co niegdyś powstało. Teraz zamierza sfinalizować umowę i doprowadzić do końca świata. Tylko garstka odważnych, młodych ludzi może temu zapobiec. Zwłaszcza, że to Vin przyczyniła się do wypuszczenia Zniszczenia na wolność.

Kunszt i wyobraźnia autora wyraźnie rysują się we wszystkich jego powieściach. Trzecia część Ostatniego Imperium to idealne zwieńczenie historii Vin i Elenda. Nie brakuje w niej niczego, prócz czasu, który Czytelnicy na pewno jeszcze chcieliby spędzić ze swoimi ulubieńcami.

4. Seria Ostatnie imperium: Stop prawa 

Akcja powieści rozgrywa się trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii Z mgły zrodzony. Kelsier, Vin, Elend i inni są teraz legendą, częścią historii. Mamy okazję zaobserwować, jak zmieniło się Scadrial i jak kraj poradził sobie z nowym początkiem. Sanderson znów kreuje fenomenalne postacie, choć sama książka ma zdecydowanie mniejsze rozmiary niż poprzednie.

Fabuła czwartej części cyklu toczy się wokół nękających miasto rabunków i porwań. Śledztwa podejmuje się dwóch przyjaciół – Waxilium i jego kompan Wayne. Ten duet od razu kojarzy się z Sherlockiem Holmes’em i Johnem Watsonem, jednak różnica polega na tym, że bohaterowie wykreowani przed Sandersona, są obdarzeni allomantycznymi i feruchemicznymi zdolnościami. Jak poradzą sobie w walce ze złem? Dowiecie się po przeczytaniu Stop prawa.

5. Seria Ostatnie imperium: Cienie tożsamości

Miasto pogrąża się w chaosie, w wyniku zaskakującej, masowej śmierci: brata gubernatora oraz innych arystokratów, a także, co dziwne – osławionych przez swoje występki kryminalistów. Śledztwa podejmują się Wax i Wayne, przyjaciele i detektywi znani z poprzedniej części. Towarzyszy im także Marasi. Cała trójka próbuje odkryć przyczynę tajemniczych zabójstw. Od tego, czy uda im się znaleźć zabójcę zależą losy całego miasta. Żadne z nich, nie zdaje sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwo tak naprawdę kryje się za tymi zbrodniami.

Książka utrzymana jest w klimacie Stopu prawa; wątki kryminalne przydają zarówno jej, jak i poprzedniej części innego klimatu niż w trylogii Z Mgły Zrodzony. Do tej pory nie mogę zdecydować, która specyfika utworów jest mi bliższa. Też macie z tym problem?

6. Seria Ostatnie imperium: Żałobne opaski

To ostatnia jak do tej pory książka z cyklu Ostatnie Imperium. Tytułowe żałobne opaski, to relikwie pozostawione przez obalonego przed trzema stuleciami Imperatora. Według legendy, obdarzały ich posiadacza wszystkimi mocami, którymi niegdyś posługiwał się władca. Wax i Wayne, wraz z przyjaciółmi ruszają na poszukiwania tajemniczych artefaktów. Jednak okazuje się, że nie tylko oni ich szukają. Bohaterowie będą zmuszeni zmierzyć się z wrogim wujem Edwarnem oraz zagadkowym Kręgiem – nieznaną im do tej pory organizacją.

Jak to często bywa u Brandona Sandersona, akcja rozwija się stopniowo, ale kiedy zaczyna się rozkręcać, atakuje z każdej strony – pod koniec ledwo można złapać oddech. Jednak książka ta, to nie tylko pościgi, zagadki i konflikty, ale także dużo zabawnych dialogów i sytuacji. Zanurzanie się w jej fabule to czysta przyjemność!

Bohaterowie całej serii Ostatnie Imperium autorstwa Brandona Sandersona są nam – Czytelnikom – bardzo bliscy. Momentami mamy ochotę przenieść się do ich mrocznego świata i walczyć, albo prowadzić śledztwo u ich boku. Brandon Sanderson rewelacyjnie skonstruował fabułę i postacie. Jestem pewna, że nie tylko ja nie mogłam się oderwać od ich historii. A Wy? Jakie wrażenia towarzyszyły Wam po przeczytaniu całej serii? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami!

Brandon Sanderson – amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania. Dwukrotny laureat nagrody Hugo (nagroda za najlepszą powieść z gatunku science-fiction i fantasy). Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj>>

Jeśli jeszcze nie przeczytaliście żadnej z przedstawionych powieści , gorąco Wam je polecamy 🙂 Książki znajdziesz tutaj>>