Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2025/2026? Sposoby na tanią wyprawkę

Drodzy rodzice, już najwyższy czas, żeby na chwilę oderwać się od wakacyjnego leniuchowania i zorientować w sprawie podręczników szkolnych. Postarałam się zebrać wszystko, co powinniście wiedzieć na ich temat przed zbliżającym się rokiem szkolnym 2025/2026. Dowiedzcie się, gdzie kupić tanie podręczniki do szkoły i w jaki sposób starać się o wyprawkę 300 plus.
SPIS TREŚCI |
Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2025/2026?
Pamiętajcie, że nawet w szkołach podstawowych, w których uczniowie mogą liczyć na darmowe podręczniki, są przedmioty, do których książki muszą kupić rodzice. Dlatego u progu roku szkolnego warto zastanowić się nad tym, gdzie można kupić tanie podręczniki i jak zmniejszyć koszt wyprawki szkolnej.
Podpowiadamy, że zarówno podręczników jak i artykułów szkolnych warto poszukać w księgarniach internetowych, bo tam możecie liczyć na całkiem spore zniżki, np. sprawdź ofertę podręczników w TaniaKsiazka.pl. Dodatkowo m.in. dzięki możliwości posortowania produktów po cenie, łatwiej znajdziecie te tańsze artykuły szkolne, które jakością nie odbiegają od droższych.
Zmniejszenie kosztów wyprawki – sposoby
Skompletowanie wyprawki szkolnej zawsze jest związane z dużym obciążeniem domowego budżetu. Wsparcie w ramach 300 plus pokryje tylko część kosztów, jakie muszą ponieść rodzice. Dlatego mam dla Was kilka rad, dzięki którym zapanujecie nad wydatkami związanym z przygotowaniem ucznia na nowy rok szkolny.
- Zróbcie listę podręczników i artykułów szkolnych. Przed zakupami szkolnymi warto się przygotować i sporządzić listę. W przypadku młodszych uczniów często gotowe spisy możecie znaleźć na stronach internetowych szkół podstawowych. Ze starszymi dziećmi warto listę ułożyć wspólnie, bo to uczeń wie najlepiej np. jakiego zeszytu do nauki danego przedmiotu będzie potrzebować. Dzięki dobrze przygotowanej liście zakupów szkolnych o niczym nie zapomnicie i niczego nie kupicie za dużo.
- W skupieniu przejrzyj gotową listę, bo być może znalazły się na niej produkty, których dziecko nie potrzebuje. Czy uczeń pierwszej klasy potrzebuje całego zestawu matematycznego z cyrklem i kątomierzem? Czy licealista skorzysta z kompletu flamastrów w 24 kolorach?
- Sprawdź ofertę księgarń internetowych. W nich znajdziesz nie tylko podręczniki ze zniżką, ale też artykuły szkolne w atrakcyjnych cenach, a po dodatkowym przesortowaniu po cenie szybko znajdziesz te najtańsze zeszyty, piórniki, plecaki, czy inne niezbędne przybory i artykuły szkolne.
- Jeśli to możliwe, zrób całe zakupy w jednym miejscu. Dzięki temu za przesyłkę zapłacisz tylko raz, a przy większym zamówieniu masz szansę załapać się na darmową dostawę.
- Nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę. Tak dasz sobie więcej czasu na porównanie ofert oraz mądry wybór.
- Zakupy szkolne rób bez dzieci. Mimo że wspólne wybieranie artykułów szkolnych z dziećmi może być wielką frajdą, to jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, powinniśmy do zakupów internetowych zasiąść sami. Jako rodzice dobrze znamy nasze pociechy i wiemy, co im się spodoba, a dzięki „samotnym” zakupom unikniemy namawiania na droższe produkty z postaciami z bajek, czy te pokryte brokatem 😉
Podręczniki – które trzeba kupić w roku 2025/2026?
Podręczniki do szkoły podstawowej
Mimo tego, że uczniowie podstawówek dostaną podręczniki i materiały ćwiczeniowe, to szkoły nie zapewniają książek do wszystkich przedmiotów. We własnym zakresie trzeba będzie kupić podręczniki i materiały ćwiczeniowe do:
- religii,
- etyki,
- przygotowania do życia w rodzinie,
- przedmiotów dodatkowych, specjalistycznych np. w szkołach artystycznych.
Pamiętajmy, że podręczniki, które dostaną dzieci, są wieloletnie. A to znaczy, że trzeba o nie dbać, bo pod koniec roku należy je zwrócić. Dlatego warto zainwestować w okładki. Jeżeli książki będą zniszczone, może być tak, że będziecie musieli za nie zapłacić pod koniec roku szkolnego.
Podręczniki do liceum i technikum
W przypadku szkół ponadpodstawowych to rodzice i opiekunowie muszą zapewnić uczniom niezbędne książki.
Zakup nowych podręczników będzie konieczny przede wszystkim dla uczniów czwartych klas, ponieważ nie ma w tym momencie starszych roczników, od których można byłoby odkupić używane książki.

pixabay
300 plus – wyprawka do szkoły dla każdego ucznia
To już kolejny rok, w którym można skorzystać z programu Dobry Start, gwarantującego 300 zł wsparcia dla każdego ucznia. To jednorazowe świadczenie, które można przeznaczyć np. na zakup podręczników, przyborów szkolnych czy innych potrzebnych rzeczy przed nowym rokiem szkolnym.
Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o programie w 2025 roku:
-
Z programu mogą skorzystać wszyscy uczniowie do 20. roku życia (do 24. roku życia w przypadku uczniów z orzeczoną niepełnosprawnością).
-
Świadczenie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola ani do zerówki.
-
Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe – świadczenie przysługuje wszystkim uprawnionym.
-
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2025 roku.
-
Wnioski składa się wyłącznie online – przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną wybranych banków.
-
Wypłata świadczenia następuje w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy od złożenia kompletnego wniosku.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym programie, to szczegółowo pisałam o nim w artykule:
300 PLUS NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ – DLA KOGO? JAK, GDZIE I KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Dajcie znać w komentarzach, czy artykuł okazał się pomocny. Może jest jeszcze jakaś podręcznikowa kwestia, która Was nurtuje i o której warto byłoby napisać?