PoradnikiPromocje

4 książki, które pomogą Ci zgłębić tajniki fotografii

Fotografia

Fotografia to taki dział, którym może zajmować się każdy – jeden lepiej, drugi gorzej. Kto z nas nigdy nie zrobił sobie chociaż jednego zdjęcia? Tak! Słynne „sefie” także zalicza się do sztuki fotografowania. W świecie szeroko rozwiniętej technologii, aparatów fotograficznych i smartfonów ilość zdjęć wykonywanych każdego dnia na całym świecie jest niezliczona. Robimy zdjęcia w swoich domach i w dalekich podróżach, swoim pupilom, znajomym, widokom za oknem, a także po prostu samym sobie. Fotografujemy sytuacje ważne dla nas i zupełnie błahe momenty, pod wpływem chwili, natchnienia. A wszystko to zachowujemy dla siebie lub chwalimy się tym znajomym i często reszcie świata na różnych portalach społecznościowych, jak Facebook, czy Instagram.

Dzięki niezliczonej ilości zdjęć stajemy się w tym fachu coraz lepsi, bo jak wiadomo trening czyni mistrza. Jednak nigdy nie zaszkodzi sobie troszkę pomóc za pomocą odpowiedniej literatury. Poniżej zaprezentuję Wam cztery książki o fotografii, dzięki którym wejdziecie głębiej w temat i zaczniecie robić zdjęcia, których każdy Wam pozazdrości.

1. Książki, które pomogą Ci zgłębić tajniki fotografii: O fotografii – Susan Sontag

Pierwsza pozycja to nie tyle poradnik, jak fotografować, co po prostu analiza fotografii. Susan Sontag – amerykańska pisarka i eseistka szczegółowo przygląda się zagadnieniu i stawia szereg pytań, próbując następnie na nie odpowiedzieć. Jak współcześnie funkcjonuje fotografia? Czym jest i jakie ma znaczenie? Czy świat przedstawiony na zdjęciach naprawdę odzwierciedla rzeczywistość? To tylko niektóre z tematów poruszanych w tej książce.

Zaczynając przygodę z fotografią warto poznać jej ogólny zarys i zrozumieć ją jako taką. Ta książka doskonale się do tego przysłuży. To wyjątkowe i wnikliwe spojrzenie na sztukę robienia zdjęć, a także przy okazji analiza współczesnego świata i społeczeństwa. Obecnie, kiedy z każdej strony zasypywani jesteśmy setkami różnorodnych zdjęć, powinniśmy chociaż na chwilę zatrzymać się nad tą pozycją. Dzięki niej zrozumiemy po co tak właściwie są zdjęcia oraz zyskamy szersze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. To jedna z pozycji, do których będziecie często wracać.

2. Książki, które pomogą Ci zgłębić tajniki fotografii: Ekspozycja bez tajemnic – Bryan Peterson

Druga propozycja rozpoczyna część dotyczącą książek praktycznych. Zacznijmy od dzieła Bryana Petersona. To doświadczony fotograf komercyjny, który w swojej karierze robił zdjęcia dla takich firm jak Microsoft, Philips, Kodak, czy American Express. Za prace był wielokrotnie nagradzany, a swoją wiedzą postanowił podzielić się z innymi.

To książka dobra zarówno dla amatorów, którzy dopiero wkraczają w świat fotografii, ale również dla bardziej doświadczonych odbiorców. Jest napisana w prosty, obrazowy i przez to bardzo przystępny sposób. Żadne zagadnienie nie pozostanie dla Czytelnika niezrozumiałe. Poznacie dzięki tej książce wiele przydatnych wskazówek, które nadadzą Waszemu zdjęciu charakteru oraz rozwiną Wasze umiejętności. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć jeśli chcecie rozpocząć świadome fotografowanie. Możecie być pewni, że na jednej książce tego autora się nie skończy.

3. Książki, które pomogą Ci zgłębić tajniki fotografii: Sekrety mistrza fotografii cyfrowej – Scott Kelby

Kolejna propozycja to tak samo, jak jej poprzedniczka, propozycja praktyczna dla każdego. Scott Kelby, jako profesjonalista i autor wielu książek o fotografii pokaże Wam, jak robić bezbłędne zdjęcia. Dosłownie „bezbłędne”, ponieważ dzięki tej książce dowiecie się jakie są najczęściej popełniane przez fotografów błędy i jak ich unikać. Znajdziecie tutaj całą gamę porad, wskazówek i ciekawostek, przy pomocy których zaczniecie robić zdjęcia na profesjonalnym poziomie.

Z każdym kolejnym rozdziałem książki będziecie poznawać i przyswajać coraz nowsze informacje i zdolności. Ponadto znajdziecie tutaj takie zagadnienia z dziedziny fotografii, jak zdjęcia ślubne, makrofotografia, użycie lampy błyskowej,  czy wybór odpowiedniej czułości ISO. Dzięki tej książce lepiej zrozumiecie własny aparat i jeszcze bardziej się z nim zaprzyjaźnicie. A przyjemność robienia zdjęć będzie z każdym kolejnym ujęciem coraz większa.

Polecam Wam także pozostałe książki Scotta Kelby’ego, które na pewno przypadną Wam do gustu. Znajdziecie je tutaj.

4. Książki, które pomogą Ci zgłębić tajniki fotografii: Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia – David duChemin

Tym razem coś z serii niekonwencjonalnych poradników, przełamania barier i eksperymentowania. David DuChemin – kolejny doświadczony fotograf dzielący się swoją wiedzą. On jednak postanawia jasno dać Czytelnikowi do zrozumienia, że ten ma poszukiwać i ćwiczyć, bo tylko tak można dojść do perfekcji. Za pomocą dużego nakładu pracy i chęci.

To książka inna niż poprzednie. Autor nie narzuca niczego swojemu odbiorcy. Nie mówi „rób tak, bo tylko wtedy będzie dobrze”. Nie! Tym razem dostajemy zbiór ćwiczeń, które mamy realizować po swojemu, aby stworzyć swój indywidualny styl. Owe ćwiczenia mają stać się dla nas jedynie punktem wyjścia,  inspiracją do własnych działań. Wszystko zależy od nas. Mamy tylko chwycić za aparat i dać z siebie jak najwięcej. Grunt to kreatywność.

Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia to książka, która pomoże Wam ruszyć naprzód – waszą własną, fotograficzną drogą.

Od kogo mamy się uczyć, jeśli nie od najlepszych? Książki profesjonalistów w danej dziedzinie to doskonały start w drodze do w pełni świadomego i zachwycającego fotografowania. Bo po co robić zdjęcia, na które nikt nie zwróci uwagi, kiedy możemy tworzyć ujęcia, które na długo zapadną w pamięć!

Uwaga!

19 sierpnia obchodziliśmy Dzień Fotografii! W związku z tym taniaksiazka.pl oferuje Wam rabat nawet do -35% na książki o fotografii. Produkty dostępne są tutaj. Śpieszcie się, bo promocja trwa tylko do 31 sierpnia!

Aparaty w dłoń i do dzieła!