Na Dzień Kobiet wybrałam dla Was 5 biografii, książek kobietach. To inspirujące opowieści, które odkrywają przed czytelnikiem różne oblicza kobiecości.

5 inspirujących biografii na Dzień Kobiet

Kobiecość ma wiele twarzy. Na przestrzeni epok była odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki powinności, ról, stereotypów. Patrzyliśmy na nią oczyma filozofów, mężczyzn, duchownych. Pewnie nadal patrzymy na nią oczyma naszych babć i matek. Dzięki temu dziś możemy spojrzeć na nią bardzo szeroko, a za kilkadziesiąt lat nasze córki i wnuczki być może spojrzą na nią jeszcze szerzej. Bo kobiecości nie da się zamknąć w ramach. Tego, co to znaczy być kobietą nie da się jasno określić. Kobiecość to wszystko to, z czym czujemy się ok 🙂

Polecam 5 inspirujących biografii na Dzień Kobiet

Biografia Wisławy Szymborskiej

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej
Anny Binkot i Joanny Szczęsnej

Wisława Szymboska, kobieta-poetka o niezwykłej wrażliwości, patrząca na świat przez pryzmat ironii. Kobieta, która odniosła międzynarodowy sukces i zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Kobieta, która nadal, tak wiele lat po śmierci, inspiruje.

Wrażliwości Noblistki możemy przyjrzeć się bliżej, zagłębiając się w jej wiersze. Już samo pisarstwo jest intymne. Annie Binkot i Joannie Szczęsnej udało się namówić Szymborską na spotkanie, którego owocem jest właśnie ta książka.

To Szymborska utkana z anegdot, refleksji i rodzinnych historii. Wśród pamiątkowych rupieci są niepublikowane wcześniej wspomnienia i zdjęcia.

Biografię poetki znajdziecie tutaj: Pamiątkowe rupiecie.

O niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Simona. O niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Anna Kamińska

Simona Kossak, kobieta-buntowniczka, uciekła z Krakowa, odcięła się od rodziny o artystycznych tradycjach i wybrała życie na własnych zasadach – w drewnianej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Kobieta-naukowczyni, ekolożka, aktywistka zakochana w przedwiecznym lesie i jego mieszkańcach.

Anna Kamińska przygląda się bliżej życiu ostatniej Kossakówny. Jednocześnie nadaje mu kontekst czasów PRL-u i tego, jak komunizm zmienił świat, w jakim jeszcze przed wojną żyła krakowska arystokracja.

Tę biografię znajdziecie tutaj: Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak.

O niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty
Ceceylia Kukuczka

Cecylia Kukuczka, kobieta-żona, matka.

To poruszająca autobiograficzna opowieść. Żona jednego z najsłynniejszych himalaistów zwierza się nam, czytelnikom. Pisze o miłości i tęsknocie. Maluje słowami to, co stoi za wielką pasją – rozstania, oczekiwanie na list i nadzieję, że te zawsze będzie powrót. Jednocześnie stara się przyjrzeć bliżej tej stronie życia nieżyjącego męża, której nie znała – jego pasji.

W swojej książce zamieszcza wcześniej niepublikowane listy męża, które pisał do niej w czasie swoich wypraw.

Autobiografię Cecylii znajdziecie tutaj: Listy z pionowego świata.

Helena Rubinstein - biografia

Helena Rubinstein
Angus Trumble

Helena Rubinstein, bizneswoman, która zbudowała kosmetyczne imperium. To ona wprowadziła na rynek kremy przeciwzmarszczkowe, kremy z filtrem i z witaminami. Sięgała też po nowatorskie metody marketingowe, np. angażowała znane aktorki do promowania jej kosmetyków. Uważa się ją za najbogatszą kobietę w historii.

Australijski naukowiec i kurator sztuki, Angus Trumble, przygląda się bliżej barwnemu życiu Heleny, która jako zaledwie dwudziestokilkulatka wyemigrowała z krakowskiego Kazimierza. Autor obala wiele mitów, jakimi obrosła jej biografia, a których większość stworzyła sama Rubinstein.

Tę biografię znajdziecie tutaj: Helena Rubinstein.

Chłopki - reportaż

Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak

W tym reportażu znajdziemy wiele biografii kobiet, którym autorka przygląda się bliżej. To matki, żony, córki, siostry, babki i prababki – mieszkanki wsi.

Razem z autorką przyglądamy się ich życiu, marzeniom i przede wszystkim wysiłkom, żeby zapewnić rodzinie i sobie, choć odrobinę lepsze życie. Jak przyjrzymy się bliżej treści reportażu, odnajdziemy w nim wiele stereotypowych postaw czy ról narzucanych kobietom. Te role w niektórych środowiskach nadal mają się dobrze.

Reportaż znajdziecie tutaj: Chłopki.

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet życzę Wam, żebyście w swoim otoczeniu mieli zawsze niesamowite, inspirujące i wyjątkowe kobiety. Jeżeli z okazji Dnia Kobiet będzie chcieli dać komuś coś wyjątkowego, to nasza zaprzyjaźniona księgarnia TaniaKsiazka.pl przygotowała miejsce pełne pomysłów na mniejsze i większe, książkowe i nieksiążkowe upominki 👇

Prezenty na Dzień Kobiet z TaniaKsiazka.pl