Recenzje

„7 rzeczy, o których nie powiedzą ci lekarze” – recenzja

7 rzeczyPewnie dobrze wiesz, że ludzki organizm to harmonijnie działająca maszyna, której części połączone są ze sobą inteligentną siatką powiązań. Wszystko co jemy, połykamy, wdychamy i wklepujemy w swoje ciało, ma więc kolosalne znaczenie dla jego funkcjonowania. Wydaje ci się, że żyjesz w zgodzie z naturą i jesteś fit? Masz rację. Tylko ci się wydaje. Ta książka zakwestionuje większość twoich przekonań na temat zdrowia i udowodni, że z pozoru bezpieczne nawyki oraz produkty codziennego użytku mogą być przyczyną wielu chorób.

Funkcjonujemy w świecie konsumpcyjnej fikcji i wielkich korporacji, które zrobią wszystko, byśmy dokonywali wyborów przynoszących im jak największe zyski. Wszędzie tam, gdzie w grze są duże pieniądze, dobro człowieka schodzi na dalszy plan.

Nasza rzeczywistość została starannie wykreowana i dostosowana do potrzeb firm kosmetycznych i farmaceutycznych, tworzących współczesne wzorce zachowań w kwestii zdrowia i urody. Zdaje się, że w tym szaleństwie wszyscy zapomnieli, jak cudownym mechanizmem jest ludzki organizm, a zdrowie, w książce nazywane stanem wellness, nie jest przypadkiem, tylko wyborem, dokonywanym każdego dnia.

Na naszej drodze do jego osiągnięcia stają jednak przyzwyczajenia i półprawdy, którymi jesteśmy karmieni przez reklamy i wielkie koncerny. Dotyczą one konsekwencji jedzenia przetworzonej żywności, stosowania chemicznych kosmetyków, a przede wszystkim leków, prowadzących do rozwijania się groźnych chorób, m.in. raka. I tylko od nas zależy, czy biernie będziemy czekać na dolegliwości, czy przyjmiemy postawę proaktywną, w której są one jedynie znakami ostrzegawczymi, a my mamy szansę znacznie obniżyć częstotliwość ich występowania.

„7 rzeczy, o których nie powiedzą ci lekarze” to książka, u podstaw której leży chiropraktyka – dziedzina zajmująca się funkcjonowaniem układu nerwowego i prawidłowym ustawieniem kręgosłupa. Autorami tego nietypowego poradnika są lekarz Warren Spiser i jego partnerka, Andi Lew, których życiowym celem stało się propagowanie holistycznego podejścia do zdrowia. W „7 rzeczach…” znajdziemy więc sporo odniesień do badań naukowych, statystyk i terminów medycznych, zaserwowanych jednak w prosty i przystępny sposób. Autorzy zachęcają do samodzielnego poszukiwania odpowiednich dla siebie rozwiązań, zadawania pytań i drążenia niewygodnych tematów. Co ważne, nie odrzucają oni konwencjonalnych metod terapii, jednak kwestionują kompetencje współczesnych lekarzy, skupionych jedynie na leczeniu objawów, a nie na poszukiwaniu przyczyn dolegliwości, których znajomość pomogłaby je całkowicie wyeliminować.

Sceptykom nie wierzącym w chiropraktykę, z pewnością nie przypadną do gustu kontrowersyjne tezy na temat szczepionek, które zdaniem autorów zawierają groźne ilości rtęci i powodują autyzm oraz prowadzą do innych, licznych powikłań (chociaż współczesne badania naukowe tego nie potwierdzają). Również odniesienia do siły wyższej i uzdrawiającej mocy modlitwy oraz entuzjastyczny, bardzo amerykański styl wypowiedzi, mogą wydać się niektórym czytelnikom nieco nachalne. Jednak pomijając te mankamenty, „7 rzeczy…” to książka, która otwiera oczy i jest dobrym wstępem do rozpoczęcia podejmowania  świadomych decyzji, dotyczących zdrowego stylu życia.

Kup „7 rzeczy, o których nie powiedzą ci lekarze” w Księgarni TaniaKsiazka.pl >