Literatura faktu 2017

Literatura faktu 2017

O polskiej literaturze faktu bez wątpienia można powiedzieć, że stanowi uznaną markę nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Polskie piśmiennictwo reportażowe to oczywiście przede wszystkim książki Ryszarda Kapuścińskiego, który zresztą bywa uznawany za najwybitniejszego twórcę literatury faktu dwudziestego stulecia.

Wśród znanych twórców tego gatunku można wymienić również nazwiska takich autorów, jak chociażby Mariusz Szczygieł czy Andrzej Stasiuk, których książki również były tłumaczone na wiele języków i zdobyły sobie międzynarodową renomę.

Warto tu wspomnieć także polskie pisarstwo biograficzne, jak na przykład pomnikowe, pisane przepiękną polszczyzną biografie Michała Anioła autorstwa Leopolda Staffa, Oscara Wilde’a pióra Jana Parandowskiego, czy wreszcie wydaną całkiem niedawno, monumentalną biografię Czesława Miłosza, nad którą przez prawie 10 lat pracował, nagrodzony Literacką Nagrodą Nike, Andrzej Franaszek.

Praktycznie w każdym roku polskie wydawnictwa serwują rodzimym Czytelnikom kolejne interesujące nowości. Nie inaczej jest w roku 2017. Pozwoliliśmy sobie wybrać trzy nowości wydawnicze, które pojawią się na naszym rynku na czerwiec 2017, a które, naszym zdaniem, najbardziej zasługują na uwagę Czytelników.

1. Literatura faktu 2017: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem Yvette Żółtowska-Darska

Pierwsza pozycja na naszej liście niewątpliwie będzie zaskoczeniem dla wielu Czytelników. Mówimy tutaj o książce Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Formalnie rzecz biorąc, jest to literatura z gatunku „biografii sportowej”, jednak dzięki wielu czynnikom, wśród których niebagatelną rolę odgrywają przenikliwość oraz talent pisarski autorki, książka daleko wykracza poza teoretyczne granice swojego gatunku.

Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem jest to opowieść o skromnym, dobrze ułożonym chłopaku, któremu nikt nie wróżył wielkiej kariery. Sam piłkarz przyznaje zresztą, że nie spodziewał się, takiego sukcesu. Książka Żótowskiej-Darskiej to, najkrócej mówiąc, historia o tym, jak wiele w sporcie można osiągnąć dzięki determinacji, ambicji oraz poświęceniu.

Yvette Żółtowska-Darska

Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w agencji reklamowej McCann-Erickson, koncernie L’Oréal oraz polskiej edycji ELLE. Przez 7 lat kierowała kanałem TVN Style, który wtedy stał się najbardziej oglądaną telewizją dla kobiet. Jej pomysłami są m.in. programy: Magiel towarzyski, Pani Gadżet i Wiem, co jem oraz polskie licencje Trinny i Susannah ubierają Polskę i Perfekcyjna Pani Domu. Wielbicielka futbolu, fotografii i Toskanii.

Yvette jest mamą 10-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do piłki nożnej i „bajkami na dobranoc”, które mu opowiadała, postanowiła napisać serię książek dla dzieci o jego piłkarskich idolach.

2. Literatura faktu 2017: Casanowa. W świecie uwodziciela Laurence Bergreen Premiera: 14.06.2017

Druga pozycja w naszym rankingu, którą jest Casanowa. W świecie uwodziciela Laurence Bergreen, to bez wątpienia jedna z bardziej kontrowersyjnych książek, jakie ukazały się na przestrzeni ostatnich lat. Autor stworzył niezwykłą autobiografię największej ikony popkultury.

Casanova nad wszystko kochał kobiety. Był świetnym kochankiem i awanturnikiem. Jego nazwisko do dziś kojarzy się z mistrzem sztuki miłosnej i genialnym uwodzicielem.

Główny bohater urodził się w Wenecji. Najbardziej rozpustnym mieście ówczesnego świata. Jako dziecko uchodził za opóźnionego w rozwoju i nic nie zapowiadało, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Podobno, wystarczyło mu kilka minut, by przypadkowo poznana kobieta zapragnęła spędzić z nim noc, jednak najwierniejszą towarzyszką jego życia była choroba weneryczna.

Pamiętniki Casanovy sprzedano Bibliotece Francuskiej za 9 mln dolarów. To największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za rękopisy. Właśnie one posłużyły Laurence’owi Bergreenowi do stworzenia tryskającej dowcipem i erotyzmem biografii kochanka wszech czasów.

Laurence Bergreen

Absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.

3. Literatura faktu 2017: Złodzirej Ivo Vuco Premiera: 07.06.2017

Wreszcie trzecia i zarazem ostatnia pozycja naszego rankingu, czyli Złodzirej autorstwa Ivo Vuco. Jest to jedna z ciekawszych biografii, jakie pojawiły się na polskim rynku w ciagu ostatnich lat. Bohaterem tej niezwykłej historii jest Grzegorz Stelmaszewski, aktor, który wcześniej wiódł, najdelikatniej mówiąc, skomplikowane życie. Czytelnik znajdzie tutaj dosłownie wszystko: gwałtowne namiętności, afery kryminalne, a to wszystko z domieszką sporej dozy humoru.

Laurence Bergreen, absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.

Ivo Vuco

Autor na początku nie był znany w Polsce. Ten polski pisarz serbskiego pochodzenia swoje pierwsze artykuły publikował poza granicami naszego kraju. W 2012 roku ukazała sie jego debiutancka powieść Synonim zła, która zebrała wiele pozytywnych opinii i zachwyciła niejednego Czytelnika.

Któraś z przedstawionych pozycji zwróciła Waszą szczególną uwagę? Moim zdaniem każda książka ma coś w sobie i warto się z nimi zapoznać. Gorąco polecamy!