Góra Synaj

Góra Synaj to świetnie przemyślany kryminał w retro stylu. Zaskakująca intryga, wiernie oddane przedwojenne realia, dbałość o szczegóły historyczne oraz ledwie wyczuwane, ale znaczące dla powieści poczucie humoru. Połączenie tych elementów czyni z najnowszej powieści Krzysztofa Koziołka prawdziwą literacką ucztę dla fanów gatunku.

Góra Synaj – krótko o fabule

Akcja Góry Synaj rozgrywa się w przedwojennych Neusalz (Nowej Soli) oraz Glogau (Głogowie) – miastach zamieszkałych przez Niemców, Żydów oraz Polaków, w czasie, gdy w regionie narastają antysemickie nastroje, a nazistowska ideologia zyskuje na popularności.

Pewnego dnia mieszkańcami wstrząsa wiadomość o dwóch nieszczęśliwych wypadkach, w których giną kilkuletni chłopcy. Zwłoki jednego z nich wyłowiono ze stawu, drugi zostaje znaleziony w zoo na wybiegu dla niedźwiedzi. Szybko okazuje się, że takich spraw w okolicznych miejscowościach jest dużo więcej, więc policja zaczyna uważniej się im przyglądać.

W śledztwa, na polecenie szalenie skutecznego komisarza Matzke z policji kryminalnej, zostaje zaangażowany Anton Habitch, ubogi i niezbyt dobrze rokujący funkcjonariusz policji porządkowej. Swoje odrębne dochodzenie prowadzi też pewna hrabina, pracownica polskiego wywiadu, szpiegująca własnego męża.

Poszukiwania seryjnego mordercy idą dosyć gładko, ale niespodziewanie sama sprawa zatacza szersze kręgi. Habitch zaczyna podejrzewać, że wmanewrowano go w skomplikowaną grę i ktoś wykorzystuje jego naiwność oraz osobiste zaangażowanie do swoich niecnych celów. Czy uda mu się przeciwstawić szefowi, schwytać prawdziwego mordercę, a przy okazji rozwikłać zagadkę śmierci własnego syna? Czy da wiarę słowom Sherlocka Holmesa, który powiedział kiedyś, że „…kiedy wszystkie inne ewentualności zawodzą, cokolwiek pozostaje, nieważne jak nieprawdopodobne, musi być prawdziwe”?

Góra Synaj – smutno-wesoły świat

Góra Synaj to książka z kategorii porządnie napisanych. Koziołek zadał sobie wiele trudu, aby wprowadzić Czytelnika w realia Nowej Soli oraz Głogowa końca lat 30. Na każdym kroku czuć bowiem solidny research autora. Pisarz zasypuje Czytelnika szczegółami topografii, nazwami ulic, opisami budynków czy autentycznych wydarzeń. Górę Synaj można więc śmiało czytać nie tylko jako dobry kryminał, ale także fascynującą powieść historyczną, która dostarcza odbiorcy wiele informacji na temat opisywanych miejsc czy codziennego życia mieszkańców. Autor odnalezione przez siebie ciekawostki potrafi wpleść nawet w sam środek sceny akcji, co może Czytelnika albo nieco zdezorientować, albo (jak było w moim przypadku) rozbawić.

Góra Synaj, mimo że porusza zupełnie poważny temat, jest przesiąknięta poczuciem humoru. Autor z dużą dozą ironii traktuje swoich bohaterów, co dodaje fabule lekkości i nieco łagodzi skądinąd nieciekawy obraz nastrojów społecznych, w których antysemityzm staje się normlnym i uzasadnionym sposobem funkcjonowania w rzeczywistości.

Góra Synaj – wielowarstwowy kryminał

Krzysztof Koziołek to pisarz stosunkowo mało znany, jednak powieścią Górą Synaj udowadnia, że śmiało mógłby znaleźć się w czołówce popularnych twórców kryminałów. Swoim zaangażowaniem w tworzenie sugestywnego świata przedstawionego dogania samą Katarzynę Bondę – mistrzynię resarchu, zbierania materiałów i wiernego odtwarzania rzeczywiście istniejących miejsc.

Oprócz ogromu pracy, jaką autor wykonał podczas pisania powieści, na uwagę zasługuje również stosunek, w jaki traktuje wydarzenia historyczne. Otóż są one doskonałym tłem dla ludzkich dramatów, które rozgrywają się na oczach Czytelnika. Koziołek serwuje swoim odbiorcom nie tylko świetną intrygę, ale także porządną dawkę historycznej wiedzy, podanej w lekkim tonie. To naprawdę nie lada sztuka połączyć ze sobą tyle elementów i stworzyć z tego tak wciągającą, a zarazem wartościową powieść.

Górę Synaj polecam miłośnikom kryminałów, którzy od autora oczekują czegoś więcej niż tylko dobrze skonstruowanej akcji i zaskakującego zakończenia. Wielowarstwowość najnowszej powieści Koziołka powinna zadowolić gusta wybredniejszych Czytelników.A już na pewno po książkę powinni sięgnąć mieszkańcy współczesnych Nowej Soli oraz Głogowa. Takiej historii swoich miast z pewnością jeszcze nie poznali. Lokalny twórca popularnych powieści to prawdziwy skarb dla każdego regionu!

Kup książkę Góra Synaj Krzysztofa Koziołka w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
 • 10/10
  Czy wątek sensacyjny był zaskakujący? - 10/10
8.6/10

Fragment recenzji

Pewnego dnia mieszkańcami wstrząsa wiadomość o dwóch nieszczęśliwych wypadkach, w których giną kilkuletni chłopcy. Zwłoki jednego z nich wyłowiono ze stawu, drugi zostaje znaleziony w zoo na wybiegu dla niedźwiedzi. Szybko okazuje się, że takich spraw w okolicznych miejscowościach jest dużo więcej, policja zaczyna więc uważniej się im przyglądać. W ślectwa na polecenie szalenie skutecznego komisarza Matzke z policji kryminalnej zostaje zaangażowany Anton Habitch, ubogi i niezbyt dobrze rokujący funkcjonariusz policji porządkowej. Swoje odrębne dochodzenie prowadzi też pewna hrabina, pracownica polskiego wywiadu, szpiegująca swojego męża.

Sending
User Review
10/10 (1 vote)