10 nagradzanych książek na świąteczny prezent!
10 nagradzanych książek na świąteczny prezent to zestawienie, na które szczególną uwagę powinni zwrócić wszyscy miłośnicy nietuzinkowych historii. Każda z prezentowanych dziś pozycji zachwyciła nie tylko czytelników, ale także krytyków. Ponadto zebrane przez nas tytuły to dzieła polskich autorów. Tym bardziej warto na nie zerknąć i sprawdzić, kto w tym literackim świecie wykazuje się ponadprzeciętnym talentem. A w związku z tym, że wielkimi krokami zbliżają się do nas święta, warto już pomyśleć o gwiazdkowym prezencie. Gwarantujemy, że książki z dzisiejszego zestawienia zadowolą nawet najbardziej wymagających odbiorców. Tym samym sprawdzą się idealnie w roli prezentu pod choinką. Koniecznie sprawdźcie, co przygotowaliśmy!
10 nagradzanych książek – Wzgórze psów
Akcja książki toczy się na warmińsko-mazurskiej prowincji. To właśnie tam dzieją się najbardziej tajemnicze i przerażające wydarzenia w tym pasjonującym thrillerze. Bohater musi zmierzyć się nie tylko z tajemniczymi zaginięciami ludzi oraz trudnymi odkryciami, związanymi z ich odnalezieniem. Przede wszystkim z każdą chwilą coraz bardziej wplątuje się w miejscowe i lokalne układy społeczne oraz rodzinne. Ponadto atmosfera wydarzeń jest nasycona wieloma nieścisłościami i tajemnicami. To właśnie one sprawiają, że czytelnik nie może być niczego pewien. Tym samym bohater podczas swojej wędrówki przez świat lokalnych intryg i waśni, musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Pytań, które odkrywają prawdziwą naturę zamieszkałych na tej prowincji osób oraz ich historii.
10 nagradzanych książek – Sendlerowa. W ukryciu
To biografia, która odkrywa prawdę historyczną i wyłaniającą się z tej historii kobietę, będącą ucieleśnieniem wiary w człowieczeństwo i prawość. Irena Sendlerowa, bo to o niej mowa, podczas II Wojny Światowej stała się inicjatorką tworzenia sieci, m.in. na terenie getta, która pomogła uratować około 2 500 żydowskich dzieci przed nieuchronną śmiercią. Zresztą nie tylko ona, bo współpracowało z nią wiele kobiet. Każda z nich postanowiła zaryzykować swoje życie, widząc cierpienie najmłodszych i w dodatku niewinnych skazańców.
Tym samym Anna Bikont stawia Irenie Sendlerowej ogromny pomnik i hołduje jej uczynkom. Jednocześnie opisuje, ile jej tajemne działania musiały ją kosztować i jaką cenę zapłaciła. Ucierpiało na tym jej życie rodzinne i prywatne. Dzięki amerykańskim uczennicom stała się bohaterką na skalę międzynarodową, ale jest też niestety druga strona medalu w tej historii.
10 nagradzanych książek – Tylko umarli wiedzą
Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle.
Jest to druga część serii o przygodach Antoniego Fischera. Tym razem poznański policjant pomaga swojemu dawnemu przyjacielowi rozwiązać zagadkę zbrodni, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Równocześnie Fischer ma do wykonania najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło mu kiedykolwiek się zmierzyć. Major Jażdżewski, oficer polskiego wywiadu powierza mu niezwykle delikatną i wymagającą misję. Misję, której przyjęcia Fischer nie mógł odmówić, ponieważ zależy od niej dobro Rzeczypospolitej.
10 nagradzanych książek – Szaławiła, eBook
Tytułowa Szaławiła, Oda Kręciszewska, ma trzydzieści osiem lat i właśnie zmarła jej matka. Po dziesięciu latach podróżowania po świecie i ku przerażeniu własnej siostry bohaterka postanawia kupić dom w lesie. I właśnie tam się osiedlić. Tymczasem z piwnicy Ody dobiegają dziwne drgania… Czy ma to związek ze znajdującym się nieopodal cmentarzykiem? Wygląda na to, że Oda może mieć nadprzyrodzonych współlokatorów…
10 nagradzanych książek – Bieguni
Co współcześni Polacy mają wspólnego z biegunami? Wyznawcy tego prawosławnego odłamu starowierców znani byli z tego, że zło oswajali ruchem. Podróż też jest ruchem i to tym najbardziej inspirującym. Aby zło nie mogło nas dopaść, musimy zatem nieustannie być w drodze. Tym samym na kartach tej powieści spotkamy nomadów i koczowników. Kobiety wożące w torebkach zapasowe szczoteczki do zębów na wypadek nagłej podróży i mężczyzn, którzy potrafią spakować cały swój dobytek w 10 minut. I zawsze są gotowi do drogi.
Olga Tokarczuk zabiera czytelników w pasjonującą wyprawę. Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów. Z właściwą sobie swobodą żongluje zarówno czasem, jak i miejscem akcji. Ta powieść nie ma granic. Dzieje się na całym świecie.
10 nagradzanych książek – Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Książka Marcina Wicha to przepiękna opowieść, przypominająca epitafium o śmierci jego własnej matki. W związku z tym w książce często wraca do jej obrazu, analizuje go, po czym rekonstrukcja następuje od nowa. Porządkuje każdą jej własność, przedmioty codziennego użytku, wszystko, co pozostawiła. A przy tej okazji również porządkuje swoje wspomnienia o najważniejszej kobiecie w jego życiu. Odważnej jak na czasy PRL-owskie, dążącej do szacunku, bez sentymentów. Autor przedstawia matkę na tle czasów, w których przyszło jej żyć. Tym samym dostają one swoje miejsce w tej opowieści.
10 nagradzanych książek – Różaniec
Ta książka to futurystyczna wizja Warszawy, która zmieni wasze postrzeganie na zbliżającą się przyszłość.
Stolica opisana w książce Rafała Kosika to miejsce, w którym funkcjonuje zupełnie nowa waluta, cenna, zwłaszcza jeśli ktoś jest klientem nuzzlera. Choć w tym fachu trudni się wielu, najwięcej zleceń otrzymuje jednak Harpad. Człowiek, który jak nikt inny potrafi rozpracować g.A.l.ę. i dostać się do tajnych Punktów Zagrożeń. Te ostatnie są szczególnie istotne, ponieważ wyznaczają wartości, których zbyt wysoka liczba decyduje o tym, kto zaraz może zniknąć. Harpad nie może narzekać na brak klientów, ale jednocześnie jego praca to igranie z losem. I to w dodatku na krawędzi prawa. Z tego powodu już wkrótce ściągnie na siebie gangsterów, którzy postawią mu ultimatum. Albo zacznie pracować dla nich i ochroni swoją córkę, albo wpadnie w poważne tarapaty, zagrażające jego życiu.
10 nagradzanych książek – Robinson w Bolechowie
Książka opowiada rodzinną historię, rozpoczynającą się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. W związku z tym, kiedy hrabia ginie z rąk hitlerowca, strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik.
Proza Macieja Płazy opowiedziana jest zmysłowym, bogatym i sugestywnym językiem, pełna niezwykłych postaci, prowincjonalnych zdarzeń i obrazów. Na scenie, której centrum stanowi bolechowski pałac, rozgrywają się nieproste historie, z motywem miłości, zdrady, śmierci i lęku.
10 nagradzanych książek – Po trochu
Najlepsze historie z życia zawsze opowiada się po trochu, po kawałku. Ktoś coś zapamiętał i z tej pamięci rodzą się najpiękniejsze opowieści. Zupełnie tak, jakby siąść z przyjacielem i zacząć rozmowę. O sobie, o dzieciństwie na wsi, o mamie, a jeszcze bardziej o tacie, o wujkach, ciotkach, kuzynach. W takich chwilach chodzi o to, by mówić najprościej. Bez zadęcia, bez patosu, bez wstydu. Mówić o pierwszych widzianych pożarach, o stratach, które przygotowują nas na kolejne odejścia, o czarach, o sikaniu na stojąco, o wsi, o fuszkach życia, o tym, że mama mogłaby być Stingiem, ale jej się nie chce.
W związku z tym właśnie tak, jak w zwykłym życiu, o najważniejszych sprawach, i o tych całkiem zwyczajnych, które zna każdy, opowiada autorka.
10 nagradzanych książek – Nieczułość
Autorka stworzyła wciągającą sagę, która zadziwia czytelnika nastrojem, kompozycją i świetnie odmalowanymi postaciami. To powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Tym samym Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran. Robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.
W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści odbiorcy poznają losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane. A rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. W związku z tym nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają. Po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.