Pora na mroźne książki – zestawienie
Pora na mroźne książki! Pogoda za oknem jednoznacznie daje do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec zimy. Tym samym nie mamy co liczyć na szybkie zniknięcie białego puchu i mrozu, który uparcie szczypie w nos i policzki. My należymy do miłośników tego typu pogody. Jesteśmy jednak w stanie zrozumieć tych, którzy wolą ciepło słonecznych promieni i powiew lata.
Dzisiejsze zestawienie to taki rodzaj naszego pocieszenia, które z przyjemnością Wam prezentujemy. Wyobraźcie sobie, że są na świecie miejsca, gdzie zima i mróz towarzyszą mieszkańcom przez większą część w roku. A dodatkowo, że pewna grupa ludzi decyduje się tam przeprowadzić z własnej, nieprzymuszonej woli. Brrr! Są też tacy, którzy za bardzo nie mieli wyboru, rodząc się w tych mroźnych rejonach. Z perspektywy bohaterów dzisiejszych książek i historii, ukrywających się pod tymi tytułami, nasza zima nie wydaje się taka zła i dokuczliwa. Zainteresowani? Koniecznie to sprawdźcie! Jeśli należycie do grupy ludzi, którzy uwielbiają zimę, to, kto wie, może odnajdziecie w tych książkach swoje miejsce na ziemi?
Pora na mroźne książki
Nieznane życie lodowców Bjørn Roar Vassnes
Bjørn Roar Vassnes zabierze czytelników w niezwykle ekscytującą i intrygującą podróż przez historię lodu, z którego pochodzi wszelkie życie na Ziemi. W związku z tym podczas tej wyprawy dowiecie się, jak lód z kół podbiegunowych jest powiązany z życiem wszystkich mieszkańców planety. Od słonecznej Kalifornii przez gorącą Afrykę, aż do Europy, która nawet nie wie, że korzysta na co dzień z lodów Arktyki. Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodowców. Ponadto wyjaśnia, jakie realne zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych.
Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza Dominik Szczepański
W najnowszej publikacji Szczepański wyruszył w niezwykłą podróż od Działoszyna aż do bazy pod Nanga Parbat w Pakistanie. W związku z tym jako jeden z pierwszych wysłuchał emocjonujących opowieści tych, którzy dla Tomka znaczyli najwięcej. To przede wszystkim najbliższa rodzina: Anna Solska-Mackiewicz, jego największa miłość, z którą wspólnie wychowywał córkę. Nie brakuje tu również wspomnień Elisabeth Revol, która przywołała obrazy ostatniej wyprawy. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. Mówią: Był jednym z nas. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach.
Witajcie na cholernej Arktyce Blair Braverman
Blair Braverman ma osiemnaście lat i zamieszkuje słoneczną Kalifornię. Jednak jej natura i marzenia pchają ją w stronę życia na kole podbiegunowym. W końcu udaje się jej wyjechać na Arktykę. Tam z kolei odbywa niezwykłą podróż przez śnieżyce, klaustrofobiczne jamy w śniegu i pulsującą zorzę polarną. W próbie oswojenia surowej Północy chodzi jednak o coś więcej niż pokonanie zimna.
To właśnie w krainie bezkresnej bieli dziewczyna zmierzy się ze światem, w którym zasady ustalają twardzi mężczyźni. Funkcjonowanie w zamkniętych społecznościach małych arktycznych wiosek sprawia, że autorka bardziej niż innych poznaje samą siebie. Tym samym ta lekcja życia sprawia, że z młodej i niepewnej dziewczyny Braverman przeistacza się w silną i nieustraszoną kobietę.
Książka dostępna od 20 lutego 2019 roku.
Czekając na jednorożce Beth Hautala
Dla dwunastoletniej Talii McQuinn Arktyka nie jest wymarzonym miejscem na wakacje. Nie ma wyjścia musi tam pojechać z ojcem, który prowadzi badania nad wielorybami. Z tego powodu ojciec całe dnie spędza poza domem, a Talia zostaje sama ze wspomnieniami o zmarłej mamie. W związku z tym marzy o spotkaniu jednorożca. Według legend te zwierzęta spełniają życzenia. Jednym z życzeń dziewczynki jest pożegnanie się z mamą. Talia wie jednak, że jednorożce nie istnieją. Ale istnieją narwale, morskie ssaki, z których głowy wyrasta pojedynczy spiralnie skręcony róg. Istnieją i żyją właśnie w wodach Arktyki. Może więc one zdołają rozproszyć jej smutek? Piękna poetycka opowieść o rozstaniach, samotności i przyjaźni.
Recenzję tej niezwykłej powieści znajdziecie w tym miejscu.
Odnaleźć sisu Katja Pantzar
Kanadyjska dziennikarka Katja Pantzar przeniosła się do odległego, nordyckiego kraju: Finlandii. Styl życia, który tam poznała, odmienił jej ciało i umysł. Ten ciekawy i praktyczny przewodnik pokazuje proste i racjonalne sposoby, pozwalające obudzić drzemiącą w nas siłę, odporność i determinację w dążeniu do celu. To dzięki nim Finowie co roku zajmują czołowe miejsca w rankingach najszczęśliwszych ludzi na świecie. Tym samy z tej książki dowiecie się jak codzienne spacery, jeżdżenie rowerem i pływanie korzystnie wpływają na nasze dolegliwości. I to bez karnetu w klubie fitness! Ponadto odkryjecie, dlaczego nic nie zastąpi regularnego kontaktu z naturą. Autorka zdradza również, czego nordycka dieta może nauczyć nas wszystkich o odżywianiu ciała, umysłu i duszy.
Recenzję znajdziecie tutaj.
Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę Guy Grieve
Guy Grieve zrobił i opisał w książce, to, o czym tak wielu tylko marzy: rzucił wszystko w diabły i wyjechał na rok w dzicz. W jego przypadku dziczą była Alaska. Gdy tylko przybywa na miejsce, od razu zaczynają się kłopoty: otóż nie ma pojęcia o życiu w lesie, nie mówiąc już o życiu w lesie przy temperaturach 60 stopni poniżej zera. Na szczęście znajduje przyjaciół: Indianina Charliego, który pomaga mu założyć obóz letni, i Dona, byłego harleyowca i zabijakę, który od kilkunastu lat żyje na Alasce wraz ze swoją indiańską żoną. Tym samym autor powozi psim zaprzęgiem, spotyka łosie, niedźwiedzie i wilki, poluje na bobry i pardwy. Głoduje i opycha się króliczym mięsem. Piękna przygoda, zakończona pełnym powodzeniem. Tym pełniejszym, że do pracy za biurkiem już nie wrócił. Książka ma w sobie coś porywającego i szaleńczego niczym przejażdżka pędzącym psim zaprzęgiem.